5-vjeçari turk u zhduk pas tërmetit, gjendet i vetëm në një shtet tjetër

26 Maj 2023, 12:20 / KOSOVA ALFA PRESS

5-vjeçari turk u zhduk pas tërmetit, gjendet i vetëm në

Pas tronditjes fatale nga tërmeti i fuqishëm ku vdiqën mijëra njerëz në Turqi e Siri, një fëmijë 5 vjeçar i shpallur i zhdukur, u gjet i vetëm në Holandë, 1500 milje larg shtëpisë së tij. Policia tha se ai u tha atyre se ishte nga Turqia dhe se kishte humbur shtëpinë e tij nga tërmeti i 6 shkurtit.

Përveç kësaj, ata vunë në dukje se i mituri po endej i vetëm nëpër qytet dhe fliste vetëm turqisht. Në komisariat, 5-vjeçari ka biseduar me një polic turk dhe i ka thënë se prindërit e tij janë ende në Turqi dhe se janë lënduar nga tërmeti.

Fëmija tani është në duart e punonjësve socialë dhe më vonë do të transferohet në një institucion për mbrojtjen e të miturve.

Aktualisht është e paqartë se si fëmija mbërriti në Holandë dhe ambasada turke në Hagë i ka kërkuar ministrisë së jashtme holandeze për më shumë informacion mbi këtë çështje.

Tërmeti me magnitudë 7.8 goditi Turqinë dhe Sirinë më 6 shkurt, duke shkaktuar 50,000 njerëz dhe duke plagosur mbi 100,000 vetëm në Turqi.

Rreth 14 milionë njerëz, ose 16% e popullsisë së Turqisë, u prekën. Për shkak të temperaturave shumë të ftohta gjatë natës, shumë njerëz që i kishin mbijetuar shembjes fillestare të shtëpive të tyre vdiqën nga hipotermia ndërsa prisnin shpëtimtarët për t’i nxjerrë nga rrënojat.