Foto/ Pylli që rritet në detin më të nxehtë në botë

12 Prill 2023, 18:52 / MISTERE ALFA PRESS

Foto/ Pylli që rritet në detin më të nxehtë në

Një det shumë i kripur i cili ngrohet në temperaturat e kulmit të verës është një vend armiqësor që shumica e bimësisë të mbijetojë.

Megjithatë, në një cep të Abu Dhabit, ku ujërat e kripura “përqafojnë” bregdetin e djegur nga dielli, ka një pyll jo vetëm që mbijeton, por lulëzon – duke krijuar një vend të shenjtë natyror për jetën e egër dhe një arratisje jashtëzakonisht paqësore nga intensiteti i shkretëtirës dhe qyteteve të Emirateve të Bashkuara Arabe.

Parku Jubail Mangrove është një hapësirë ​​e gjelbër me pemë rizofore gri në skajin verilindor të ishullit Al Jubail të Abu Dhabi, ku rrugët ujore të cekëta të baticës derdhen në Detin Arabik të pastër blu.

I hapur si një atraksion turistik pak para pandemisë, parku tani ka një qendër pritjeje të bukur të veshur me dru dhe një rrjet shëtitoresh tërheqëse që kalojnë nëpër pemë dhe mbi ujë, duke ofruar pamje nga afër të florës dhe faunës së këtij vendi mahnitës.

Është një botë e qetë larg ndërtesave të larta dhe mjegullës në qendër të Abu Dhabi. Vizitorët mund të qëndrojnë me orë të tëra këtu, duke dëgjuar thirrjen e zogjve, “shuplakat” e peshqve që kërcejnë dhe vërshimin e dallgëve.

“Të jesh këtu është një proces shërimi si joga, veçanërisht në lindjen e diellit ose në perëndim të diellit,” thotë Dickson Dulawen, një udhërrëfyes.

Shkencëtarët thonë se pemët e qëndrueshme po ndihmojnë gjithashtu në rivendosjen e planetit, duke thithur dhe ruajtur dioksidin e karbonit, duke inkurajuar biodiversitetin dhe duke qëndruar një hap përpara ndryshimit të klimës.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128