Zbulohet në një shtëpi luksoze në Romë mozaiku me guaskë 2300-vjeçare

27 Dhjetor 2023, 08:54 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Zbulohet në një shtëpi luksoze në Romë mozaiku me

Arkeologët në Romë kanë zbuluar një sallë luksoze banketi të zbukuruar me mozaikë muri me ngjyra të ndezura. Dhoma mahnitëse ishte pjesë e një shtëpie aristokratike të ndërtuar rreth 2300 vjet më parë në kodrën Palatine.

Vendbanimi luksoz ndodhet vetëm disa qindra metra në jug të të qytetit, tregu i lashtë që konsiderohet tradicionalisht zemra e Romës dhe i veshur me tempuj madhështor dhe ndërtesa qeveritare. Arkeologët mendojnë se shtëpia i përkiste familjes aristokrate të një senatori romak, i cili mund të ketë udhëhequr trupat në betejë.

Mozaiku i ndërlikuar përmban skena komplekse të përshkruara me fragmente guaske, guralecë të pigmentit të kaltër egjiptian, copa xhami dhe thekon mermeri me ngjyrë dhe guralecë të tjerë, në një stil të njohur si “rustico” (fshatar ose rural).

“[Mozaiku] është vërtet i jashtëzakonshëm. Kjo është diçka e re që na frymëzon të mësojmë gjithnjë e më shumë rreth zonës Palatine, e cila është një vend me rëndësi të madhe për historinë e Romës”, tha Alfonsina Russo, drejtore e Parkut Arkeologjik të Koloseut të Romës, raporton livescience. Russo tha se salla e banketit dhe mozaiku u zbuluan gjatë një gërmimi pesë-vjeçar të zonës ku Marcus Vipsanius Agrippa, një mik dhe dhëndër i romakut të parë, ndërtoi hambarët e famshëm Horreus Agrippianus të perandorit Augustus. Vetë Augusti dhe disa perandorë të tjerë kishin gjithashtu shtëpi të mëdha në Palatine, që është origjina e fjalës angleze “palace”.

Agripa urdhëroi ndërtimin e magazinës në vitin 33 para Krishtit. kur ai u zgjodh qytet aedile – një post magjistar që më pas i jepej kujtdo që zgjidhte Augusti. Por, arkeologët mendojnë se shtëpia – e quajtur “domus” në latinisht – daton në periudhën e vonshme republikane të Romës rreth 100 vjet më parë, kur pjesa veriperëndimore e Kodrës Palatine përdorej për rezidencat e familjeve senatoriale, tha Russo. Kodra Palatine ishte një nga “shtatë kodrat” e Romës së lashtë. Të tjerët ishin Aventine, Capitoline, Caelian, Esquiline, Viminal dhe Quirinal.

Salla e banketit është një “specus aestivus” – një dhomë e formuar për të imituar një shpellë, sipas deklaratës. Ai do të ishte përdorur në muajt e nxehtë të verës për të ndihmuar banorët të freskoheshin dhe ishte i pajisur me tuba plumbi që transportonin ujin për të krijuar shatërvanë.

Një mozaik mbulon murin fundor. Është më shumë se 4.8 metra e gjatë dhe e zbukuruar me përshkrime hardhish, gjethe zambak uji, armë, bori, skena baritore, peizazhe bregdetare dhe anije. Disa nga pikturat mund të aludojnë për fitoren e dyfishtë në tokë dhe det të pronarit të domusit, i cili ndoshta ishte një senator, politikan dhe komandant ushtarak.

Disa mure të domusit u gjetën për herë të parë në vitin 2018. Arkeologët tani kanë zbuluar edhe një dhomë pritjeje ngjitur të mbuluar me llaç të bardhë që ishte pikturuar me peizazhe, figura dhe elemente arkitekturore dekorative. Domusi shtrihet në disa kate, ndoshta në tarraca rreth një atriumi ose kopshti qendror; duket se është ndërtuar në të paktën tre faza dhe më e vjetra daton në gjysmën e dytë të shekullit të II-të p.e.s. dhe i fundit daton në fund të shekullit të parë para erës sonë, thuhet në njoftim. Faza më e hershme e domusit daton në një kohë kur Republika Romake ishte subjekt i një lufte të ashpër politike midis fraksioneve aristokratike, shtoi Russo.