Sultjash i pjekur

12 Prill 2024, 07:36 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Sultjash i pjekur

Përbërësit

Gjysmë gotë me oriz të bardhë

4 gota e gjysmë me qumësht fshati

4 lugë gjelle me sheqer

2 lugë gjelle me niseshte misri

1 e kuqe veze e rrahur me tre lugë gjelle qumësht fshati

Përgatitja

Ndizni furrën në 180 gradë Celsius.

Pasi të keni larë me ujë të bollshëm orizin vendoseni në një tenxhere të madhe dhe mbulojeni me ujë.

Vendoseni në zjarr që të zjejë dhe kur të shikoni që krijohen bulëza ulini nxehtësinë.

Lëreni orizin që të zjejë ngadalë dhe të zbutet përreth pesë minuta.

Shtoni aty tre gota e gjysmë me qumësht fshati, sheqerin dhe nëse dëshironi pak vanilje për më shumë ëmbëlsi.

Vazhdoni ta përzjeni me ndihmën e telit të kuzhinës derisa të vlojë përsëri.

Duke e përzjerë gjatë gjithë kohës duhet të prisni dhe dhjetë minuta, por tregoni kujdes me orizin.

Nëse nuk e përzjeni gjatë gjithë kohës, ndërkohë që qumështi me orizin zjenë, ka shumë mundësi që kokrrat e orizit do të ngjiten në fundin e tenxheres.

Në një tas të vogël, përzjejmë gotën e mbetur të qumështit me niseshtenë e misrit derisa të formohet një masë e njëtrajtshme.

Duke e përzjerë orizin me qumështin, shtojmë masën me niseshte ngadalë.

Më pas ngrini nxehtësinë dhe vashdoni të përzjeni derisa të vini re që qumështi ka nisur të avullojë.

Në këtë moment masa e përgatitur do të fillojë të mpikset, vazhdoni të përzjeni dhe përreth dy minuta.

Largojeni tenxheren nga zjarri, dhe me një garuzhde mbushni tasa të vegjël balte apo inoksi me këtë përbërje.

Me një lugë spërkatni pak nga e verdha e vezës e rahur në qumësht, në sipërfaqen e sultjashit.

Sigurohuni që ta hidhni nga qendra e tasit drejt buzëve të tij.

Vendosini tasat e vegjën në një tavë të mbushur me pak ujë, e më pas në furrë për t’i pjekur për rreth 20 minuta, ose derisa të krijohet një shtresë e artë.

Pasi t’i keni nxjerrë nga furra lërini që të ftohen pak, nëse doni mund ta servirni të ngrohtë, ose ta vendosni në frigorifer për cilindo që kërkon diçka të freskët.