Dasho: Covid 19 ka përfunduar, prej muajsh është kthyer në një sëmundje virusale

16 Mars 2023, 20:44 / EKONOMI&SOCIALE ALFA PRESS

Dasho: Covid 19 ka përfunduar, prej muajsh është kthyer në

Eksperti i Shëndetit Publik, Erion Dasho, ishte i ftuar në emisionin "Epiqendër" në Ora News të gazetares dhe moderatores Sonila Musai ku foli për situatën Covid 19.

Dasho u shpreh se Covid 19 tashmë prej muajsh është kthyer në një nga shumë sëmundjet virusale që i nënshtrohen cikleve sezonale.

"Covidi qarkullon në popullatën europiane botërore.Vendi më i prekur në muajt e fundit të vendeve të kaluara sigurisht ka qenë Kina sepse për një kohë të gjatë Kina zbatoi politikën zero Covid, ndërsa në vendet e tjera kemi Gjermaninë dhe Francën që raportojnë çdo ditë ndërsa në Itali, Suedi e vende të tjera raportojnë çdo javë që rastet janë të ulta.Përfundimisht mund të them që pandemia Covid ka përfunduar dhe ja ka lënë vendin një nomaliteti në sjelljen e Covidit".

 

ide