105 000 tifozë holandezë dhe britanikë për 65 000 vende në stadium për gjysmëfinalen e Euro2024

9 Korrik 2024, 13:47 / SPORT ALFA PRESS

105 000 tifozë holandezë dhe britanikë për 65 000 vende

Policia e Dortmundit nuk po e klasifikon gjysmëfinalen e Euro2024 mes Holandës dhe Anglisë si me rrezik të lartë.

“Ne presim një ngjarje paqësore. Nuk ka një atmosferë armiqësore midis dy grupeve të tifozëve. Ne parashikojmë një festival të madh dhe plot ngjyra futbolli”, tha një zëdhënëse e policisë.

Megjithatë, masa të veçanta janë ende të nevojshme për shkak të turmës së madhe.

Deri në 80 000 tifozë holandezë dhe 25 000 anglezë priten në qytetin perëndimor të Gjermanisë, me vetëm 65 000 me bileta.

Parqet e tifozëve në ”Friedensplatz” në qytet dhe në ”Westfalenpark” pranë stadiumit ka të ngjarë të jenë të mbushura me tifozë që nuk kanë bileta për ndeshjen.

Një marshim i planifikuar i tifozëve nga mijëra tifozë holandezë të veshur me portokalli drejt stadiumit, i cili është bërë një nga imazhet më ikonike të këtij turneu në raundet e mëparshme, kërkon gjithashtu veprimin e policisë.

“Për shkak të masës së tifozëve, ne do të vendosim forcat e duhura”, tha zëdhënësja e policisë.