Blindohet gjykata dhe prokuroria e Elbasanit/ Sot jepet ‘masa e sigurisë’ për bandën e Laert Haxhiut, si u zbuluan vrasjet?

1 Tetor 2023, 09:13 / AKTUALITET ALFA PRESS

Blindohet gjykata dhe prokuroria e Elbasanit/ Sot jepet ‘masa e

ELBASAN- Paraditen e kësaj të diele anëtarët e banDës së Laert Haxhiut do të dalin para Gjykatës së Shkallës së Parë në Elbasan, ku do të njihen me masat e sigurisë. Mësohet se, seanca gjyqësore do drejtohet nga Gjyqtarja Megi Strakosha. Prokuroria i ka kërkuar Gjykatës masën “Arrest në burg” për 10 të arrestuarit.

Anëtarët e kësaj bande të përfshirë në disa vrasje me disa viktima, përfunduan në pranga pak ditë më parë pas megaoperacionit policor të koduar “Never Forget”. Pjesë e kësaj bande me rrezikshmëri kriminale ishte edhe shtetasi Artan Tafani, i cili tashmë ka statusin e të penduarit të drejtësisë.

Ai ka zbardhur para organit të akuzës disa nga ngjarjet kriminale më të rënda në vendin tonë të cilat rezulton të jenë kryer nga banda e Laert Haxhisë ku bënte pjesë edhe ai, ndërsa kreu i kësaj bande është në Greqi. Haxhiu është arrestuar nga autoritetet greke dhe pritet ekstradimi i tij në Shqipëri për të dalë para drejtësisë.

Kërkesa për masën “Arrest në burg” për:

1.Artan Tafani
2.Laert Haxhiu
3.Lulzim Spahia
4.Ligor Romacka
5.Erisjano Abedini
6.Marglen Topuzi
7.Idriz Manej
8.Bujar Abedini
9.Enriko Xhahysa
10.Bledar Berberi

Po ndodh...