Zbardhen emrat e të arrestuarve nga SPAK, planifikimet e vrasjeve u kryen për shkak të hasmërisë mes Martinajt dhe Matës

21 Nëntor 2023, 09:48 / AKTUALITET ALFA PRESS

Zbardhen emrat e të arrestuarve nga SPAK, planifikimet e vrasjeve u kryen
Zbardhen emrat e personave që përfunduan në pranga mbrëmjen e djeshme nga aksioni i SPAK. Gazetarja Anila Hoxha bën me dije për Top Channel detaje mbi akuzat dhe aksionin e mbrëmjes së kaluar që po vijon ende.

TË ARRESTUARIT DHE AKUZAT:

Ervin Mata, i cili dyshohet se gjendet jashtë vendit sipas gazetares Hoxha, dyshohet për grup të strukturuar kriminal, trafik narkotikësh dhe kryerje e veprimeve nga organizata kriminale.

Ismail Zeneli dhe Bujar Ajeti akuzohet për veprën e sigurimit të kushteve për të kryer vrasje.

Dedian Gjoni, shef i krimeve në Kombinat, i cili është nga Lezha dyshohet të ketë siguruar kushtet për të kryer një vrasje në bashkëpunim me grupin kriminal.

Djali i Erzen Brecanit, Eraldi dyshohet dhe për trafik ndërkombëtar droge dhe pastrim parash

Erzen Brecani ka veprën e pastrimit të parave dhe  dhe përkrahje e autorit të krimit.

Në listë gjenden edhe Bujar Grabova, Besmir Murati, Artan Sulejmani, Albert Prenga dhe Bajram Grabova, të dyshuar për trafik kokaine. Grupi trafikonte kokainë nga Ekuadori dhe Kolumbia drejt vendeve të Bashkimit Europuian.

Ndërkohë që planet për të vrarë kundërshtarët ndodhën midis 2019-2020 në Durrës, Belgjikë dhe Holandë. Veç prishjes së pazareve për ngarkesat e drogës, shkak i planeve për krime ishte dhe ajo e përplasjes dhe hasmërive midis Ervis Martinit ( i shumë kërkuar dhe me dy masa sigurimi në mungesë arrest me burg) dhe Ervin Matës ( i kërkuar).

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128