Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në botë

24 Dhjetor 2023, 17:09 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Al Nahyan, familja mbretërore e Emirateve të Bashkuara Arabe, zotëron 6% të rezervave botërore të naftës dhe investimet e tyre janë pas mijëra kompanive: nga ekipi i futbollit të Manchester City tek SpaceX dhe kompania e veshjeve të yllit të popit Rihanna. Sipas përllogaritjeve të analistëve, Al Nahyan tejkaluan amerikanët Waltons në vitin 2023 dhe u bënë familja më e pasur në botë. Është hera e parë në pesë vjet që ky rend ndryshon dhe trashëgimtarët e Walmart kanë kaluar në vendin e dytë.

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe, Sheikh Mohammed bin Zayed Al Nahyan

Pasuria e familjes Al Nahyan vlerësohet në 305 miliardë dollarë, më shumë se themeluesi i Amazon.com Inc. Jeff Bezos dhe legjenda e investimeve Warren Buffett së bashku. 

Në fakt, thuhet se është shumë më tepër. 

Familja, e udhëhequr nga Presidenti i Emirateve të Bashkuara Arabe (EBA) Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan, investon strategjikisht në biznese të ndryshme në mbarë botën dhe mbështet idetë dhe projektet që rrisin në mënyrë të qëndrueshme pasurinë e tyre.

Këshilltari i Sigurisë Kombëtare të Emirateve të Bashkuara Arabe, Tahnoun bin Zayed Al Nahyan, i quajtur zakonisht Sheikh Tahnoun, është njeriu që mbikëqyr asetet dhe luan një rol kritik në pasurinë e familjes. Ai drejton International Holding Co., një konglomerat që punëson dhjetëra mijëra njerëz dhe ka një vlerë tregu prej rreth 235 miliardë dollarë, duke e bërë atë një nga kompanitë më të mëdha në Lindjen e Mesme. International Holding Co. zotëron qindra biznese në sektorë të ndryshëm duke përfshirë bujqësinë, energjinë, argëtimin dhe transportin detar.

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Pallati Presidencial Qaṣr Al-Waṭan është i hapur për publikun

Pallate, jahte luksoze, avionë dhe makina unike

Një nga superjahtet e tyre është aq i madh sa luajnë golf në të, pallati i tyre është tre herë më i madh se Pentagoni dhe flota e tyre e avionëve privatë mund të rivalizojë një linjë ajrore. 

Familja Al Nahyan jeton në Qaṣr Al-Waṭan, një pallat presidencial prej 490 milionë dollarësh, i cili është gjithashtu i hapur për publikun, duke e bërë atë një nga atraksionet turistike më të njohura në Lindjen e Mesme. 

Pallati prej 380,000 metrash katrorë ka një fasadë prej graniti të bardhë dhe gur gëlqeror. Brenda, ajo strehon një kupolë të lartë 37 metra të gjerë dhe një llambadar të bërë nga 350,000 copë kristali. 

Ndërtimi i pallatit përfundoi në vitin 2017 dhe u hap për publikun në vitin 2019.

Krahu lindor i tij përmban “Shtëpinë e Dijes”, ku strehohen objekte me rëndësi kulturore, fetare dhe politike, ndërsa krahu perëndimor përdoret për takime zyrtare.

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Superjahti Azzam me vlerë 600 milionë dollarë u ndërtua nga kantieri detar gjerman Lürssen Yachts

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Pronari i Manchester Cityt, Mansour bin Zayed Al Nahyan, jahti super luksoz Topaz prej 147 metrash. Vetëm furnizimi me karburant i anijes kushton 500,000 dollarë.

Flota e megajahteve të familjes është një nga më të mëdhatë në botë, duke përfshirë Azzam dhe Blue prej 600 milionë dollarësh, të cilët janë ndër 10 jahtet më të mëdhenj në botë.

Për të vlerësuar madhësinë e tyre, mjafton të kihet parasysh se Blue kërkon 640 mijë dollarë vetëm për karburant, ndërsa Azzam 180 metra është jahti më i gjatë në botë.

Flota presidenciale e familjes mbretërore përbëhet nga 8 avionë, duke përfshirë një Airbus A320-200 dhe tre Boeing 787-9. Vetëm koleksioni personal i Sheikh Mohamed bin Zayed Al Nahyan krenohet me një Boeing 747 me vlerë 478 milionë dollarë dhe një Boeing 787 me vlerë 176 milionë dollarë me hapësirë ​​të mjaftueshme për të gjithë familjen mbretërore.

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

54-vjeçari Tahnoun bin Zayed Al Nahyan

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Shejh Hamad bin Hamdan el Nahjan

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Sheikh Mansour bin Zayed bin Sultan Al Nahyan, pronar i Manchester City.

Sheikh Hamad bin Hamdan al Nahyan, dhe vëllai i Mohamed bin Zayed, i njohur si Sheiku i Ylberit, ka një koleksion prej më shumë se 700 makinash në muzetë në Emiratet e Bashkuara Arabe dhe Marok. 

Flota përfshin gjithashtu SUV-në më të madhe në botë – një bishë fantastike me 10 rrota, 24 tonëshe – si dhe një Jeep Willis 6.4 metra. Mansour bin Zayed Al Nahyan, i njohur si Sheikh Mansour, zotëron klubin e futbollit Manchester City dhe zotëron aksione në kompani makinash si Ferrari dhe Daimler AG, si dhe një koleksion makinash luksoze që përfshin 5 Bugatti Veyrons, një Ferrari 599XX, një McLaren MC12, një Mercedes-Benz CLK GTR dhe një Lamborghini Revento.

Historia/ Gjithçka për familjen më të pasur në

Muzeu i artit të Luvrit Abu Dhabi ndodhet në ishullin Saadiyat

Familja hapi Abu Dhabi Louvre, muzeu më i madh i artit në Gadishullin Arabik dhe i vetmi Luvër në botë jashtë Parisit. 

Muzeu, i vendosur në bregdetin e Gjirit Persik, është porositur nga arkitekti francez Jean Nouvel për të kombinuar arkitekturën bashkëkohore me stilin tradicional arab dhe aspiron të kapërcejë hendekun midis artit perëndimor dhe atij lindor, me një koleksion që përfshin një skulpturë të një princeshe bakteriale. që daton nga viti 3000 para Krishtit, mundja Breton Boys Wrestling e Paul Gaugin dhe La Belle Ferronnièr e Leonardo da Vinçit.\Alfapress.al

 

Po ndodh...

ide