Izraeli do të ndërmarrë sulme të reja, ja thirrja që ka ngritur alarmin

11 Korrik 2024, 09:09 / BOTA ALFA PRESS

Izraeli do të ndërmarrë sulme të reja, ja thirrja që ka

Ushtria izraelite u bën thirrje të gjithë banorëve të Gazës që të largohen nga qyteti, gjë që vëzhguesit besojnë se është një shenjë e operacioneve të reja ushtarake të afërta, raportoi agjencia e lajmeve dpa dje.

Në një telefonatë të botuar në arabisht, një zëdhënës i ushtrisë izraelite tha se njerëzit duhet të largohen nga qyteti në Rripin verior të Gazës dhe të strehohen në qytetet Deir Al-Balah dhe Al-Zawiya në qendër të enklavës palestineze. Ai gjithashtu përshkroi se cilat rrugë mund të merrnin pa hasur në pika kontrolli.

Qyteti i Gazës, paralajmëroi zëdhënësi izraelit, është një zonë e rrezikshme luftarake. Mediat raportuan se ushtria izraelite shpërndau fletëpalosje në qytet këtë mëngjes dhe u bëri thirrje njerëzve të evakuohen.

Në javët e fundit, ushtria u ka bërë thirrje banorëve të disa rretheve të qytetit të largohen. Që atëherë, janë raportuar përleshje më të dhunshme në këto rrethe, duke përfshirë Shedžaija. Thirrja e fundit vlen për të gjithë zonën e qytetit.

Trupat izraelite kryen operacione luftarake në qytetin e Gazës në fillim të luftës, në tetor të vitit të kaluar. Që atëherë, luftëtarët e lëvizjes militante palestineze Hamas janë përpjekur të rigrupohen, si në qytetin e Gazës ashtu edhe në pjesë të tjera të enklavës.

Qyteti i Gazës është ndër zonat më të goditura nga shkatërrimi i luftës. Sakaq, shefi i ushtrisë izraelite Herzi Halevi thotë se ushtria po ushtron presion ndaj Hamasit në forma të ndryshme.

Ne kërkojmë të shkatërrojmë sa më shumë struktura terroriste të jetë e mundur dhe në fund të vrasim sa më shumë anëtarë dhe udhëheqës të Hamasit”, thuhet në një deklaratë të ushtrisë. “Këto masa do të zvogëlojnë aftësitë e Hamasit dhe do të na lejojnë të përparojmë,” tha ai.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128