Lady Diana, historia e vërtetë e fotos ikonike në jaht

29 Shkurt 2024, 23:50 / SHOWBIZ ALFA PRESS

Lady Diana, historia e vërtetë e fotos ikonike në jaht
Ishte vera e saj e fundit, ajo që kaloi me pushime në Jonikal me familjen Al-Fayed. Diana, me një rrobabanjo të ngjyrë të gjelbër aqua, u përjetësua e ulur në jaht, duke parë horizontin blu. Një foto që u bë ikonike dhe që frymëzoi gjithashtu disa skena nga sezoni i gjashtë i ‘The Crown’.

Ajo festë, ku morën pjesë edhe djemtë e saj William dhe Harry, do të ishte e fundit para aksidentit automobilistik në të cilin ajo vdiq në vitin 1997. Përpara udhëtimit, Diana kishte marrë pjesë në funeralin e shokut të saj më 22 korrik në Milano, stilisti Gianni Versace, i vrarë nga Andrew Cunanan në shkallët e shtëpisë së tij në Miami. Më pas ajo shkoi në Sarajevë, Bosnje, për të takuar njerëz të lënduar nga minat dhe për të marrë pjesë në iniciativat për rritjen e ndërgjegjësimit.

Princeshë Diana ishte bërë mike me biznesmenin Mohamed Al-Fayed, kreun e Harrods: të dy ishin takuar në një ndeshje polo. Pas divorcit të saj nga Charles dhe përfundimit të marrëdhënies së saj me kardiologun Hasnat Khan, Mohamed Al-Fayed e ftoi atë të bashkohej me të dhe familjen e tij në një udhëtim në St.Tropez në jug të Francës. Pikërisht gjatë asaj feste me jaht, Diana u takua me Dodi Al Fayed dhe lidhja e tyre filloi.

Më 10 gusht, fotot e një puthjeje e bëra nga paparacët- në Sardenjë – mes Lady Dianës dhe Dodit u publikuan në ‘Sunday Mirror’. Fotografët u çmendën: punësuan gomone për t’u përpjekur dëshpërimisht për të shkrepur më shumë foto, të cilat shiteshin për çmime të larta (deri në një milion paund për foto).

Megjithatë, në dokumentarin ‘Sex & Power’, një paparazz pretendoi se historia e dashurisë ishte thjesht një farsë: “Një anëtar i ekuipazhit tha: “Ata nuk ndajnë të njëjtën dhomë gjumi, ai e quan atë zonjë, ai është tepër i respektueshëm”. Por sapo ai del, ajo përkulet dhe e puth dhe e përqafon”.

Nuk dihet e vërteta dhe nuk dihet se cili fotograf i ka bërë foton e Dianës në dërrasën e zhytjes së jahtit, por ai imazh i publikuar më 24 gusht, një javë para vdekjes së princeshës, do të mbetet në histori.

 

 

Po ndodh...

ide