Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare ikona e NBA, Jerry West

12 Qershor 2024, 17:55 / BOTA ALFA PRESS

Ndërron jetë në moshën 86-vjeçare ikona e NBA, Jerry
Jerry West, një nga lojtarët më të mëdhenj në historinë e NBA-së, ka ndërruar jetë në moshën 86-vjeçare.

West vdiq në shtëpinë e tij në Los Angeles me gruan Karen që iu gjend pranë në çastet e fundit të jetës.

West, silueta e të cilit përdoret për logon e NBA-së, ishte një All-Star çdo sezon të karrierës së tij 14-vjeçare, të gjitha me Lakers, dhe i ndihmoi ata të fitonin një kampionat në vitin 1972.

Ai shënoi mesatarisht 27 pikë, 6.7 asistime dhe 5.8 top në tabelë në karrierën e tij.

West, i cili ka një statujë jashtë arenës së Lakers dhe numri 44 i të cilit është tërhequr nga skuadra, ishte pjesë e ekipit të parë të All-NBA 10 herë, 10 herë në ekipin e mbrojtësve më të mirë, ndërsa ishte shënuesi më i mirë i NBA në sezonin 1969-1970.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128