Vucic talks with the Russian ambassador to Serbia, one day after the attack in the north of Kosovo

2023-09-25 12:16:49 / KOSOVA ALFA PRESS

Vucic talks with the Russian ambassador to Serbia, one day after the attack in

The President of Serbia, Aleksandar Vučić, met with the Ambassador of Russia in Belgrade, Aleksandar Bocan-Harchenko, a day after the armed attack on the Kosovo Police in the north of Kosovo.

"I am grateful that (the Russian ambassador) listened to the prayers and requests of the Serbian side," Vučić wrote on his Instagram account on September 25.

He did not elaborate on what the demands are.

Një pjesëtar i Policisë së Kosovës u vra dhe disa u plagosën në përleshjet me një grup të armatosur në pjesën veriore të vendit, të banuar me shumicë serbe, më 24 shtator. Rreshteri i policisë, Afrim Bunjaku, vdiq nga plagët e marra në sulm, konfirmuan autoritetet.

Autoritetet kosovare thanë se tre sulmues janë vrarë, ndërsa gjashtë persona, që dyshohet se ishin në kontakt me ta, janë arrestuar. Rreth 30 sulmues ishin vendosur në manastirin e fshatit Banjskë të komunës së Zveçanit dhe përreth tij.

Të dielën, Vuçiçi e fajësoi kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke thënë “disa serbë të Kosovës” u rebeluan duke ngritur barrikada “duke mos dashur të vuajnë më terrorin e Kurtit”.

Kryeministri i Kosovës Kurti, ndërkohë, tha se sulmi është mbështetur nga Serbia.

"It is about a terrorist and criminal formation, professional, which has planned and prepared for a long time what it has done today and which is not a smuggling gang, but a mercenary structure, which is supported politically, financially and logistically by Official Belgrade", said Kurti.

This incident about two weeks after Kurti and Vučić failed to reach an agreement on the normalization of relations during the high-level dialogue meeting mediated by the European Union on September 14 in Brussels.

Prishtina believes that it should be mutual recognition, while Belgrade insists on a compromise solution.

Serbia does not recognize the independence of Kosovo, declared in 2008, and has the support of allies Russia and China against it for this./ REL

ideas

Nga Sidi Hasanaj 20:16 ideas

No Drama!

Nga Sidi Hasanaj

Alfa recipes

services

  • POLICE129
  • STREET POLICE126
  • AMBULANCE112
  • FIREFIGHTER128