Incidenti i 15 majit: Kur Japonia u përpoq të ndezë një luftë duke përdorur Charlie Chaplin

20 Shtator 2022, 10:21 / MADE IN ALFA ALFA PRESS

Incidenti i 15 majit: Kur Japonia u përpoq të ndezë një

Më 15 maj 1932, bota pothuajse u zhyt në një luftë të papritur.

Marina Perandorake Japoneze organizoi një grusht shteti përmes një sërë atentatesh. 

Nga ky komplot kryeministrin japonez Inukai Tsuyoshi mbeti i vrarë.

Çila ishin arsyet e këtij komploti?

 Traktati Detar i Londrës , i cili kufizoi madhësinë e Marinës Perandorake Japoneze, ishte një nga arsyet.

Oficerët e rinj të marinës japoneze u zemëruan dhe hartuan një plan për të rrëzuar qeverinë dhe për ta zëvendësuar atë me një regjim ushtarak. 

Shumë e kanë krahasuar atë me Sakurakai, një shoqëri sekrete që ishte organizuar brenda Ushtrisë Perandorake Japoneze në 1930.

Plani origjinal, i quajtur " Incidenti i Ligës së gjakut ", ndodhi në fillim të vitit 1932.

Ai synonte të vriste një numër biznesmenësh dhe politikanësh me ndikim për të sjellë një "Restaurim Shōwa", i cili do t'i rivendoste në pushtet perandorin Hirohito dhe do të shfuqizonte demokracinë Taishō që kishte filluar pas Luftës Ruso-Japoneze .

Pavarësisht planifikimit të tyre, grupi ultranacionalist arriti të vriste vetëm një politikan dhe një biznesmen.

 I pari ishte ish-ministri i financave i Japonisë Inoue Junnosuke ndërsa i dyti drejtori i përgjithshëm i Mitsui Holding Company, Dan Takuma.

Meqenëse Incidenti i Ligës së Gjakut dështoi, grupi planifikoi një sulm tjetër për 15 maj të atij viti. 

Në kohën e grushtit të shtetit, kryeministri japonez Inukai Tsuyoshi po përgatitej të dërgonte një përfaqësues në Kinë për të negociuar një marrëveshje për të ndaluar çdo aktivitet të mëtejshëm ushtarak pas pushtimit japonez të Mançurisë . 

Incidenti i 15 majit

Më 15 maj 1932, një grup oficerësh të rinj detarë, kadetë të ushtrisë dhe civilë të radikalizuar sulmuan rezidencën e kryeministrit Tsuyoshi.

 Thuhet se fjalët e tij të fundit ishin: "Po të mund të flisja, do ta kuptonit", të cilës vrasësit e tij u përgjigjën: "Dialogu është i kotë".

Plani origjinal përfshinte gjithashtu vrasjen e një britaniku të famshëm që kishte mbërritur në Japoni një ditë më parë: Charlie Chaplin. 

Aktori ishte menduar të qëndronte në rezidencën kryeministrore për një pritje të veçantë, duke e bërë atë objektivin e përsosur.

 Vrasja e Chaplin kishte për qëllim të zemëronte Shtetet e Bashkuara, duke shkaktuar një luftë midis dy kombeve dhe duke çuar në rivendosjen e pushtetit të perandorit Hirohito.

Fatmirësisht, Chaplin po ndiqte një ndeshje mundjeje sumo me djalin e Inukait kur ndodhi atentati. 

Ngjarja me gjasë u ka shpëtuar jetën të dyve.

Rebelët u përpoqën gjithashtu të vrisnin një zyrtar tjetër japonez, Makino Nobuaki.

Në fund të fundit, asgjë nuk doli nga grushti i shtetit; i gjithë plani ishte një dështim dhe përfundoi me dorëzimin e tyre.

Pasojat e incidentit të 15 majit

Njëmbëdhjetë oficerë të marinës u akuzuan për vrasjen e kryeministrit Inukai. 

Kryengritësit e përdorën gjyqin si një platformë për të fituar simpatinë e publikut dhe për të riafirmuar besnikërinë e tyre ndaj perandorit Hirohito.

 Gjatë procesit, gjykata mori 110,000 kërkesa , disa të shkruara tërësisht me gjak, të cilat kërkonin që sulmuesit t'u jepeshin dënime më të lehta.

Madje kishte individë që kërkuan të gjykoheshin në vendin e oficerëve të marinës.

Burrat që vranë kryeministrin Inukai u liruan nga burgu pas vetëm disa vitesh.

 Dështimi për t'i ndëshkuar siç duhet ata krijoi një precedent të ri për sulmuesit e tjerë të mundshëm dhe në fund e bëri publikun të kuptonte se qeveria japoneze nuk mund të përballej me ushtrinë e vendit./Alfapress.al

Incidenti i 15 majit: Kur Japonia u përpoq të ndezë një

 

Po ndodh...