Mbreti Charles: Pse monarku britanik ka nevojë për një kurorëzim

3 Maj 2023, 20:24 / AKTUALITET ALFA PRESS

Mbreti Charles: Pse monarku britanik ka nevojë për një

Kurorëzimi i mbretit Charles III më 6 maj ka të ngjarë të shfaqë atë lloj ceremonie mbretërore luksoze për të cilën është e famshme Britania e Madhe.

Por është gjithashtu një ngjarje thellësisht fetare e rrënjosur në traditat shekullore që, për disa, mund të duken të papërshtatshme në vitin 2023.

A ka një ngjarje të tillë të njëjtën rëndësi si dikur dhe a ka nevojë monarku për të?

Në vetëm pak ditë, miliona njerëz në të gjithë Mbretërinë e Bashkuar do të dëshmojnë një spektakël të rrallë.

Dhe ndërsa mund të jemi mësuar me madhështinë, turmat dhe festimet në rrugë që shoqërojnë festimet dhe jubiletë mbretërore, kanë kaluar 70 vjet që kur pamë për herë të fundit një kurorëzimin e duhur.

Kjo është diçka krejtësisht ndryshe, plot pamje: një betim mesjetar, vaj i shenjtë i derdhur në një lugë të shekullit të 12-të dhe një karrige 700-vjeçare me një gur që gjoja gjëmonte kur njohu monarkun e ligjshëm.

Disa ekspertë e krahasojnë kurorëzimin me një martesë, por në vend të një bashkëshorti, monarku martohet me shtetin.

Dy mijë njerëz që do të shikojnë kurorëzimin e mbretit Charles në Westminster Abbey  do të pyeten nëse e njohin atë si një monark.

Ai do të marrë një unazë kurore dhe do t'i kërkohet të bëjë një betim.

Nëse e gjithë kjo tingëllon si diçka e një kohe të shkuar, kjo ndodh sepse ceremonitë e kurorëzimit në Britaninë e Madhe kanë ndryshuar shumë pak në 1000 vitet e fundit.

Sipas ligjit, ato nuk janë të detyrueshme, sepse monarku trashëgon kurorën automatikisht me vdekjen e paraardhësit.

Por është një gjest simbolik që zyrtarizon përkushtimin e monarkut ndaj rolit të tij, thotë Dr George Gross, i cili drejton një projekt kërkimor mbi kurorëzimin në King's College në Londër.

Ai beson se premtimi i monarkut për "respektimin e ligjit dhe drejtësisë me mëshirë" në deklaratën publike është një moment unik dhe i veçantë.

"Në botën e sotme të pasigurt, ku liderët shkelin ligjin ndërkombëtar gjatë gjithë kohës, monarku ynë duhet të thotë se këto janë "gjëra themelore që kanë rëndësi" dhe nuk më shqetëson kjo në asnjë mënyrë."

Duke bashkuar të renë dhe të vjetrën?

Ajo që pason pas kësaj, ndoshta përmbledh më së miri thelbin e kurorëzimit: ai është një rast thelbësisht fetar.

Forma e një kryqi është vizatuar në kokën e monarkut, me vaj të shenjtë në krahët dhe gjoksin e tij, të derdhur nga një lugë mesjetare.

"Është një ceremoni anglikane dhe vajosja është thelbësore për të si një transferim i hirit të Zotit te monarku," thotë Dr David Torrens, autor i studimit parlamentar mbi kurorëzimin .

"Por Kisha e Anglisë gjithashtu u kujton të gjithëve se është një nga kishat e njohura në Britaninë e Madhe dhe se monarku është sundimtari i saj suprem".

'Ky moment bëhet në privatësi sepse perceptohet si një moment intim, por edhe për arsye praktike, pasi në këtë fazë monarku vesh më pak veshje,' thotë doktoresha Elena Wudeker, drejtoreshë e Rrjetit të Studimeve Mbretërore.

Kamerat më pas ka të ngjarë të largohen, siç bënë kur mbretëreshës Elizabeth iu hoqën rrobat dhe bizhuteritë e saj gjatë kurorëzimit të saj televiziv në vitin 1953.

Mbreti Charles: Pse monarku britanik ka nevojë për një

A na intereson tradita?

Graham Smith, i grupit aktivist Republika, i cili mbron për një kryetar të zgjedhur të shtetit, vë në dyshim vlefshmërinë e argumentit të traditës kur kurorëzimi "ndryshonte çdo herë në aspektin e shkallës, shtrirjes dhe përmbajtjes".

"Shumica e njerëzve nuk e mbajnë mend herën e fundit, kështu që nuk është një traditë që do të thotë asgjë për këdo," thotë ai.

"Ajo nuk ka asnjë vlerë kushtetuese, nuk është e detyrueshme dhe nëse nuk do ta bënim ne, Charles do të ishte ende mbret."

Dhe në të vërtetë, një monark nuk ka nevojë për kurorëzimin për të sunduar, dhe një grusht prej tyre e bënë këtë pa një të tillë, si Eduardi i Tetë, i cili abdikoi para kurorëzimit të tij.

Monarkitë evropiane kanë hequr dorë prej kohësh nga kurorëzimi dhe sondazhet e opinionit publik sugjerojnë se interesi për të ndoshta po pakësohet edhe në Britaninë e Madhe.

Një sondazh i fundit i JuGov zbuloi se 48 përqind e të anketuarve kishin pak ose aspak shanse për të parë kurorëzimin.

Një tjetër sondazh, i kryer rreth kohës së Jubileut të Platinit të Mbretëreshës, zbuloi se ndërsa gjashtë në dhjetë njerëz mbështesnin monarkinë, shumica e britanikëve mendonin se familja mbretërore ishte më pak e rëndësishme për vendin sesa në vitin 1952.

Mbreti Charles: Pse monarku britanik ka nevojë për një

Kurorëzimi në shekullin e 21-të?

Megjithatë, një pjesë kyçe e ceremonisë është ende e lidhur vetëm me një besim, thotë profesoresha Anna Whitelock, drejtoreshë e Qendrës për Studime Bashkëkohore të Monarkisë.

Profesor Whitelock pajtohet se ka pasur përpjekje për të modernizuar kurorëzimin, si për shembull për ta bërë atë më të vogël se më parë, duke porositur muzikë të re dhe duke ftuar mysafirë më të ndryshëm, "por kjo është përpjekje për të ndryshuar stilin kur nuk mund të ndryshoni përmbajtjen".

“Legjitimiteti i monarkisë bazohet në traditën dhe vazhdimësinë, dhe kështu mendoj se nëse Princi William do të përpiqej të hiqte qafe kurorëzimin, do të shihej si një tejkalim dhe minim i institucionit.''

Por në një kohë kur shumë njerëz janë duke luftuar financiarisht, kritikët thonë se kurorëzimi, i cili kushton miliona, është një humbje e parave publike.

Ministria e Kulturës, Medias dhe Sportit nuk ka mundur të japë një vlerësim konkret, por është e qartë se nuk do të jetë i lirë.

As ministria nuk mund të zbulonte se sa kushtoi funerali shtetëror i Mbretëreshës vitin e kaluar, megjithëse, për krahasim, funerali i Nënës Mbretëreshë në 2002 thuhet se kushtoi 5.4 milionë funte.

Reagimi i publikut për të dy vdekjet e tyre, megjithatë, tregon se ka ende një nivel interesi për monarkinë.

Rreth 250,000 njerëz u rreshtuan në shtator për t'i bërë nderimet e fundit mbretëreshës në arkivolin e saj, dhe një numër i ngjashëm u shfaq për nënën e saj .

Krahasuar me numrin e përgjithshëm të popullsisë britanike - 67 milionë - kjo mund të duket e vogël, por rreth 40 për qind e tyre e ndoqën funeralin në televizor.

Nëse kurorëzimi do të ketë të njëjtin efekt, mbetet për t'u parë.

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128