I mbuluar nga aq shumë vullkane dhe shpërthime llave, zbulohet planeti i pazakontë, ja çfarë thonë shkencëtarët

12 Maj 2024, 13:52 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

I mbuluar nga aq shumë vullkane dhe shpërthime llave, zbulohet planeti

Zbulohet një planet në zjarr, është i mbuluar nga aq shumë vullkane aktive dhe shpërthime llave saqë duket brilant.

Është një planet shkëmbor pak më i madh se Toka që rrotullohet rreth yllit të quajtur HD 104067, rreth 66 vite dritë larg dhe tashmë i njohur si strehues i një planeti gjigant, i përshkruar në ”The Astronomical Journal”, planeti inkandeshent i cili u identifikua falë të dhënave nga teleskopi hapësinor Tess nga grupi i Stephen Kane, nga Universiteti i Kalifornisë në Riverside.

Të dhënat tregojnë gjurmë të qarta të pranisë së dy planetëve të tjerë më të vegjël: më i brendshmi nga të tre do të kishte një masë afërsisht 30% më të madhe se ajo e Tokës.

Sipërfaqja e planetit do të kishte një temperaturë mbi 2300 gradë, madje më e lartë se ajo e disa yjeve, dhe arsyeja për kaq shumë nxehtësi do të ishte aktiviteti i tij intensiv vullkanik.

Ajo që shkakton shpërthime të vazhdueshme do të ishte forca gravitacionale e kombinuar e yllit dhe planetit gjigant shoqërues, të cilët ‘shtrydhin’ planetin shkëmbor, duke prodhuar forca të mëdha baticash në zemrën e tij ende të shkrirë, duke gjeneruar kështu çarje të thella nga të cilat rrjedh llava.

Po ndodh...