“Korrupsion në zgjedhje”/ Gjyqi ndaj Fredi Belerit, caktohet data për seancën e parë

3 Tetor 2023, 13:52 / POLITIKË ALFA PRESS

“Korrupsion në zgjedhje”/ Gjyqi ndaj Fredi Belerit, caktohet
Gjykata e Posaçme cakton datën 12 tetor, ora 09:00 për seancën e parë të gjyqit ndaj Alfred Belerit.

Kryebashkiaku i zgjedhur i Himarës do të ulet në tavolinën e të pandehurve, si i akuzuar nga SPAK për “korrupsion në zgjedhje”.

Çështja në ngarkim të tij do të shqyrtohet nga gjyqtari i posaçëm Erjon Çela.
Më 14 shtator, Gjykata e Posaçme kundër Krimit të Organizuar dhe Korrupsionit, vendosi të kalojë për gjykim çështjen e Belerit, i arrestuar me akuzën e Korrupsionit aktiv në zgjedhje.

Beleri u arrestua dy ditë përpara zgjedhjeve vendore të 14 majit. Sipas prokurorisë, ai ka ofruar para në këmbim të votave në favor të tij.

Po ndodh...

ide