Akullore shtëpie me shtresa biskotash

9 Qershor 2024, 08:12 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Akullore shtëpie me shtresa biskotash
Akullore me shtresë biskote

Përbërësit:

500 ml pana
400 gr qumësht i kondensuar
2 bustina vanilje
200 gr çokollatë e zezë
300 gr biskota

Përgatitja:

Rrahim panën e ftohtë me rrahës elektrik, shtojmë qumështin e kondensuar dhe vaniljen dhe i rrahim derisa të krijohet një masë homogjene.

Më pas shtojmë çokollatën e grirë imët. Vendosim në një tavë një membranë kuzhine duke lënë shumë pjesë jashtë nga anësoret. Shtrojmë shtresën e biskotave, përsipër kremin dhe sërish një shtresë biskota.

E mbulojmë sipërfaqen e sipërme me membranën e kuzhinës dhe e vendosim akulloren me biskota në frigorifer në ngrirje për 4-5 orë.