Byrek sfoliat me spinaq në furrë

20 Prill 2024, 08:07 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Byrek sfoliat me spinaq në furrë
Përbërësit:

1 petë sfoliat
1 qepë
250 gr spinaq
1 tufë koper
2 vezë
100 gr djathë i bardhë
100 gr djathë kaçkavall
150 ml qumësht
1 lgj miell
Vaj ulliri
Arrë moskat
Kripë, piper

Përgatitja:

Petën e sfoliatës e hapim në një tavë. Kaurdisim fillimisht në pak vaj ulliri qepën e grirë imët, më pas shtojmë spinaqin dhe sapo të ulet volumi hedhim pak kripë dhe miellin dhe e përziejmë me lugë druri.

Shtojmë qumështin dhe erëzat, e trazojmë mirë dhe e largojmë nga zjarri. E lemë të ftohet pak dhe më pas shtojmë vezët, djathin dhe koperën.

Këtë masë e shtrojmë mbi petën sfoljatë, e mbulojmë sipërfaqen me djathë të grirë dhe e vendosim në furrë të parangrohur në temperaturën 200 gradë për 25 minuta.