Supë me thjerrëza dhe perime

27 Nëntor 2023, 07:14 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Supë me thjerrëza dhe perime
Nëse i keni qejf thjerrëzat, atëherë kjo recetë është për ju!

Përbërësit

250gr ose 1 gotë uji, thjerrëza
5 gota me lëng perimesh ose uji
2 karota të prera në copa të vogla
½ tufë spinaq
1 presh i prerë në kubik
2 thelpi hudhra të grimcuara
2 degë trumzë të copëtuar
1 gjethe dafinë
1 lugë gjelle vaj ulliri
Kripë, piper të zi
1 lugë gjelle majdanoz i freskët
Limon për servirje.

Udhëzimet

Në një tenxhere me pak vaj skuqni preshin për 4-5 minuta.

Shtoni hudhrën dhe i përzieni për 1 minutë.
Shtoni thjerrëzat te lara mirë, karotën,lëngun e perimeve ose uji, trumzën dhe gjethen e dafinës.

I vini kapakun dhe i lini në zjarr për 25-30 minuta.
Tani i shtoni spinaqin e copëtuar dhe e lini për 6-8 minuta.
Kur ta shikoni që supa është bërë, hiqni trumzën dhe gjethen e dafinës.

Shërbejeni të ngrohtë me pak majdanoz sipër dhe disa feta limoni anash për t’i dhënë më tepër shije.
Ju bëftë mirë!