Tërmet i fortë godet Greqinë, ku ishte epiqendra

31 Mars 2023, 18:33 / AKTUALITET ALFA PRESS

Tërmet i fortë godet Greqinë, ku ishte epiqendra

Një tërmet me magnitudë 4.8 ballë të shkallës Rihter ka ndodhur pak pas orës 19:00 me orën lokale  në zonën detare pranë Kythnos.

Sipas zgjidhjes së rishikuar të Institutit Gjeodinamik të Athinës , epiqendra e tërmetit ndodhet 39 kilometra në perëndim-jugperëndim të Kythnos .

Thellësia fokale e tërmetit është vlerësuar në 114.7 kilometra .

Tërmeti është ndjerë lehtë në vende të ndryshme në Atikë dhe Peloponez, ndërsa bie në sy se lëkundjet janë regjistruar edhe nga agjencia turke e reagimit ndaj fatkeqësive AFAD, duke raportuar se “epiqendra ka qenë në Egje , afërsisht 200 kilometra nga Smyrna”.

Tërmet i fortë godet Greqinë, ku ishte epiqendra