Greqi/ Goditet një linjë e trafikut të drogës, arrestohet çifti shqiptar me 74 kg kanabis

18 Mars 2023, 15:12 / AKTUALITET ALFA PRESS

Greqi/ Goditet një linjë e trafikut të drogës, arrestohet


Autoritetet në Selanik arrestuan dy anëtarë të një rrjeti ndërkombëtar që importonte sasi të mëdha kanabisi nga Shqipëria.

Punonjësit e Policisë së Departamentit të Çështjeve të Përgjithshme të Nëndrejtorit të Prokurorisë për Narkotikët në Drejtorinë e Sigurimit të Selanikut arritën një goditje të rëndë në qarqet e organizuara të trafikut të sasive të mëdha të substancave të varësisë pas një hetimi të plotë dhe veprimeve të koordinuara.

U arrestuan dy anëtarë të rrjetit, një burrë i moshës 42 dhe një grua 44 vjeçe, ndaj të cilëve u ngrit një dosje për shkelje të ligjit për drogën dhe organizatë kriminale. Në orët e mesditës së djeshme në zonën e Stavrupolit, në një kontroll të kryer në një makinë ICHE të drejtuar nga 42-vjeçari, janë gjetur 34 pako me kanabis me peshë totale prej 35 kg.

Gjatë kontrollit të banesës së tij dhe të një shqiptareje 44 vjeçe po në të njëjtën zonë, u gjetën dhe sekuestruan edhe 38 kg marijuanë, 1 peshore elektronike, pajisje ambalazhi, 820 euro dhe 2 celularë. U sekuestruan edhe 2 automjete që përdoreshin nga 42-vjeçari shqiptar.

Siç rezultoi nga hetimi, të arrestuarit ishin anëtarë të një rrjeti ndërkombëtar që importonte sasi të mëdha marijuane nga Shqipëria dhe kishin rolin e marrjes, transportit, fshehjes dhe trafikimit të mëtejshëm të sasive të marijuanës. Prej fillimit të vitit, në zona të ndryshme të Greqisë, janë sekuestruar rreth 914 kg marijuanë që dyshohet se vinte nga Shqipëria.

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128