Ministri i Brendshëm francez shkon në Romë me një mesazh për “ashpërsi” ndaj emigrantëve

18 Shtator 2023, 11:47 / AKTUALITET ALFA PRESS

Ministri i Brendshëm francez shkon në Romë me një mesazh

Ministri i Brendshëm francez Gérald Darmanen njoftoi sot se po udhëton në Romë “pasdite” për të dhënë një mesazh “të ashpër” ndaj migrantëve të parregullt që kalojnë Mesdheun, pas fluksit të emigrantëve të javës së kaluar në ishullin italian të Lampedusa.

Darmanen do të takohej me homologun e tij italian Matteo Piandedosi, sipas shoqëruesve të tij.

“Pas kërkesës së presidentit (Emmanuel Macron), unë do të shkoj në Romë këtë pasdite”, tha Darmanen për median Europe1/Cnews, duke shpjeguar se Franca kryesisht dëshiron të “ndihmojë (Italinë) të ruajë kufijtë e saj (të jashtëm)”. porta e parë për në Evropë nga Afrika e Veriut.

Nga e hëna deri të mërkurën e javës së kaluar, rreth 8,500 njerëz, më shumë se e gjithë popullsia e Lampedusa, mbërritën në ishull me 199 varka, sipas agjencisë së migracionit të OKB-së.

Kjo situatë ka krijuar probleme të mëdha për kapacitetin pritës të ishullit, ka shkaktuar një tronditje politike në Itali dhe ka rikthyer çështjen e mprehtë të solidaritetit evropian në çështjet e zhvendosjes së azilkërkuesve për të mbështetur vendet që janë në ballë të këtyre ardhjeve.

“Nuk mund të ekzistojë si një mesazh për personat që vijnë në tokën tonë (evropiane) se ata do të pranohen pa marrë parasysh se çfarë”, nënvizoi Gerald Darmanen, i cili dëshiron t’i dërgojë Romës një mesazh “kurse”.

“Ne duhet të zbatojmë rregullat evropiane,” shtoi ai. “Nëse ka azilkërkues që kanë të drejtë azili, të cilët dënohen për arsye politike, padyshim që janë refugjatë. Dhe në këtë rast, Franca (…) siç ka bërë gjithmonë, mund t’i mirëpresë këta persona”.

Por në “60% të rasteve, ata vijnë nga vende si Bregu i Fildishtë, Guinea, Gambia”, ku “nuk ka asnjë çështje humanitare”.

“Për të mbrojtur kufijtë”

“Ajo që duam t’u themi miqve tanë italianë, të cilët besoj se janë plotësisht dakord me ne, është se duhet të mbrojmë kufijtë e jashtëm të Bashkimit Evropian dhe mbi të gjitha të shqyrtojmë menjëherë kërkesat për azil dhe kur ata nuk kanë të drejtë. për t’i kthyer në vendin e tyre”, tha ai.

Është një mesazh qetësimi për qeverinë italiane, kreu i së cilës Giorgia Meloni dje, të dielën, akuzoi partnerët e saj evropianë për mos solidaritet me Italinë, e cila ka mirëpritur pothuajse 130,000 njerëz në tokën e saj që nga fillimi i vitit, pothuajse dy herë më shumë. krahasuar me të njëjtën periudhë të vitit 2022.

Gerald Darmanen do të shkojë në Romë, por jo në Lampeduza, siç bëri presidentja e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, e cila paraqiti një plan emergjence atje dje, të dielën, sqaruan rrethi i ministrit.

Po ndodh...