Riaktivizohet zjarri në Pishë Poro për shkak të erës së fortë, në terren edhe forcat operacionale

1 Tetor 2023, 18:59 / AKTUALITET ALFA PRESS

Riaktivizohet zjarri në Pishë Poro për shkak të erës

Riaktivizohen herë pas herë vatrat zjarrit në Pishë- Poro- Darëzezë për shkak të erës së fortë e cila ka përhapur flakët në të gjitha drejtimet.

Mësohet se në terren për neutralizimin e flakëve janë duke punuar të gjitha forcat operacionale, të cilat patën përforcime nga bashki të tjera pas thirrjes së ministrit të Brendshëm Taulant Balla i cili zbriti në terren mesditën e sotme për të monitoruar nga afër situatën.

Janë 10 zjarrfikëse nga qarqe të tjera të cilat kanë mbërritur gjatë orëve të pasdites për t’iu bashkuar aksionit për shuarjen e vatrave të zjarrit së bashku me 50 efektivë zjarrfikës të repartit të Poshnjes, punonjës të ADZM, forcave mbështetëse të bashkisë dhe buldozerëve të cilët po punojnë për hapjen e korridoreve në masivin pyjor.

E ndërkohë që situata paraqitet kaotike, pritet ndërhyrje nga ajri, si zgjidhja e vetme dhe përfundimtare e fikjes së zjarrit 6- ditor i cili ka djegur një sipërfaqe prej më shumë se 500 ha.

 

Po ndodh...

ide

receta Alfa

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128