Alpinisti i zhdukur për 10 ditë në male mbijetoi duke pirë shumë ujë çdo ditë

24 Qershor 2024, 18:28 / BOTA ALFA PRESS

Alpinisti i zhdukur për 10 ditë në male mbijetoi duke pirë
Një burrë nga Kalifornia kaloi dhjetë ditë i bllokuar në male, pasi humbi në një shëtitje dhe ia doli të mbijetojë duke pirë sasi të mëdha uji. Lukas McClish, 34 vjeç, u nis për një ecje në malet Santa Cruz më 11 qershor, por humbi. Familja e tij zyrtarisht e raportoi atë të zhdukur dhe kërkimet nisën menjëherë.

McClish u gjet falë një droni në Parkun Shtetëror Big Basin Redwoods, parku shtetëror më i vjetër i Kalifornisë. “Kishte raporte të shumta të dëshmitarëve që dëgjuan dikë duke bërtitur për ndihmë, por vendndodhja e atij personi ishte e vështirë të përcaktohej“, thanë autoritetet. McClish u gjet pa lëndime të mëdha dhe u ribashkua me familjen e tij.

Ai tha se ishte i lodhur dhe pak i lënduar pas sprovës së madhe që iu desh të kalojë. “Unë u largova me vetëm një palë pantallona ​​dhe një palë këpucë për ecje. Kisha një elektrik dore dhe një palë gërshërë të palosshme. Nuk kisha asgjë tjetër. Thjesht sigurohesha të pija sa më shumë ujë nga ujëvarat apo përrenjtë, mirëpo sa më shumë kalonin ditët, aq më shumë trupi im kishte nevojë për ushqim. Fatmirësisht ia dola!”, tha ai.

 

Po ndodh...