Lufta Izrael-Hamas, Blinken bën thirrje për të mbrojtur civilët në Gaza

10 Dhjetor 2023, 23:40 / BOTA ALFA PRESS

Lufta Izrael-Hamas, Blinken bën thirrje për të mbrojtur

Sekretari amerikan i Shtetit, Anthony Blinken, i kërkoi Izraelit të bëjë më shumë për të mbrojtur civilët palestinezë.

Lufta Izrael Hamas ka shkaktuar mijëra viktima, ndërsa tanket izraelite zhvilluan sulme në qytetin kryesor të Rripit jugor të Gazës.

Dy ditë pasi Shtetet e Bashkuara vendosën veton ndaj një kërkese të propozuar të Kombeve të Bashkuara për një armëpushim të menjëhershëm humanitar, Blinken tha se Izraeli duhet të vendosë “një premium” në mbrojtjen e civilëve të Gazës dhe të sigurohet që ndihma humanitare mund të arrijë ata që kanë nevojë.

“Situata është kritike dhe ne duhet të sigurohemi që operacionet ushtarake të kenë në fokus edhe mbrojtjen e civilëve. Unë mendoj se bërë përpjekje për të mbrojtur civilët, por rezultatet që po shfaqet nuk janë edhe aq pozitive”, ka thënë ai.

 

Po ndodh...