Sëmundja misterioze godet anijen e lundrimit, tre mijë persona izolohen në bord! Frikë për një epidemi kolere

26 Shkurt 2024, 14:57 / BOTA ALFA PRESS

Sëmundja misterioze godet anijen e lundrimit, tre mijë persona

Autoritetet lokale janë alarmuar nga një sëmundje misterioze që ka goditur një anije lundrimi norvegjeze pranë Mauritius në Afrikën Lindore.

Autoritetet Mauritian, për shkak të frikës së një epidemie kolere, ndaluan Norvegjez Daën të ​​ankorohej në kryeqytetin Port Louis të dielën, duke e lënë anijen norvegjeze të lundrimit të bllokuar jashtë portit të Port Louis.

Më parë, ishulli francez La Réunion ia mohoi hyrjen anijes në ujërat e tij territoriale. Anija turistike u nis nga Madagaskari më 22 shkurt me më shumë se 2000 pasagjerë. Anija do të ndalonte në Reunion këtë të premte, konfirmuan autoritetet lokale.

Agjencitë qeveritare në bashkëpunim me Shërbimin Shëndetësor Rajonal të Reunion vlerësuan se gjendja shëndetësore në anije nuk ishte e kënaqshme dhe kërkonin që të kryheshin analiza. Autoritetet i sugjeruan pronarit të anijes të ankoronte anijen dhe të sillte atje një ekip mjekësor për të kryer kontrollet të cilat do të duheshin shumë orë për t’u bërë. Pasagjerët ndodhen në izolim.

Pas njoftimit të kohëzgjatjes së planifikuar të testeve dhe duke marrë parasysh simptomat e një numri të konsiderueshëm pasagjerësh, pronari i anijes vendosi të anulojë ndalimin në Reunion, i cili fillimisht ishte planifikuar të zgjaste vetëm disa orë dhe të nisej për në Mauritius. Tani Norvegjia Dawn, e cila ka një maksimum prej 2,340 pasagjerësh dhe 1,032 anëtarë të ekuipazhit, është në Mauritius.

Atje, autoritetet shëndetësore Mauritian të dielën morën mostra nga rreth 15 pasagjerë që janë në izolim në anije. Dhe sipas autoritetit portual të shtetit afrikan, anija turistike konsiderohet një rrezik potencial për shëndetin publik.

 

Po ndodh...

ide