Vdes fëmija, tetë të humbur pas fundosjes së barkës së emigrantëve në brigjet e Lampedusa

21 Nëntor 2023, 17:29 / BOTA ALFA PRESS

Vdes fëmija, tetë të humbur pas fundosjes së barkës

Roja bregdetare dhe një peshkarexhë shpëtuan mbrëmë dhjetra nejrëz, duke përfshirë dhe vajzën e vogël që vdiq më vonë, ndërsa kërkimet vijojnë.

Një vajzë dy vjeçare ka humbur jetën ndërsa tetë të tjerë janë të humbur pasi një barkë me rreth 50 emigrantë që kalonte detin Mesdhe, u fundos mbrëmë në brigjet e ishullit italian të Lampedusa, thanë autoritetet vendase.

Roja bregdetare italiane e ndihmuar nga një peshkarexhë, tha se kishte arritur të shpëtonte 42 persona, mes të cilave ishte dhe fëmija që vdiq më vonë, njoftonte ministri i brendshëm italian Antonio Tajani.

Po ndodh...

ide