The chain of command of the Pogradec gang is revealed: they formed an alliance with Laert Haxhiu

2023-10-01 19:36:56 / AKTUALITET ALFA PRESS

The confession of 6 murders and other crimes by the repentant Artan alias Marjus Tafani, brought the police crackdown on Laert Haxhiu's group in Lushnje.

But this confession, given on behalf of the prosecution of Elbasan, had a domino effect, arresting characters from the world of crime who operated in Pogradec and Korça.

Through this operation, the prosecutor's office of Elbasan said that it has hit the bases of Laert Haxhi's criminal activity in Lushnjë, Pogradec and Korçë, arresting Meardi Berberi, Mariglen Topuzi, Ligor Romaçka known as "Golja" and Idriz Manej from Shkodra known with the nickname "Grandfather".

The case of the 13 arrested persons is expected to come for a more in-depth investigation at the SPAK, while today all those arrested will appear before the court of Elbasan to be familiarized with the security measure "arrest in prison". But the Pogradec group is bigger than the three people arrested a few days ago.

"Ora News" has provided a photo showing the entire chain of command of Pogradec's group, which formed an alliance with Laert Haxhiu and his gang, in order to commit various crimes up to the murder of individuals.

Andrea Pilinçi, the owner of Bar-Restaurant "Kashta" in Tushemisht, appears in this exclusively provided photo. Pilinçi was arrested a few days ago by the Korça prosecutor's office, during the "Temple" operation, after selling cocaine in his restaurant. Currently, Pilinçi is in the prison of Drenova.

Ngjitur me Andrea Piliçin ndodhet Mariglen Topuzi, i arrestuar tashmë nga prokuroria e Elbasanit, si autor në vrasjen e Fridman Xhaferaj në Korçë dhe vrasjen e Albi Bashaliut në Peqin.

Topuzi, më parë është dënuar për “Shkatërim prone me zjarr”, pasi i dogji makinën Johan Muçllarit në Pogradec. Ndërsa është proceduar disa herë për vepra të ndryshme penale deri dhe të “Përndjekja” e femrave.

Personazhi tjetër që shfaqet me bluzë të bardhë pas Mariglen Topuzit është Bledar Qose, anëtar i grupit të Pogradecit i arrestuar dhe dënuar në 2013 për “Kanosje” dhe “Mbajtje pa lejë të armëve”. Gjithashtu, Bledar Qose rezulton i arrestuar dhe për trafikim të shtetasve sirianë.

Ndërsa personi tjetër që qëndron në krye të tavolinës dhe mban të veshur bluzë të bardhë, është Bledar Berberi,i arrestuar nga prokuroria e Elbasanit si qitësi i Laert Haxhiut.

Sipas bashkëpuntorit të prokurorisë Marjus alias Artan Tafani, Bledar Berberi, ka marë pjesë në vrasjen e Fridman Xhaferaj në Korçë dhe Albi Bashaliut në Peqin.

Bledar Berberi, është vëllai i Meardi Berberit i njohur në Pogradec me nofkën “Koro”. Berberi, është lidhje e ngushtë e Ilir Berberit ose siç njihet ndryshe “Lili i Rrushkës”, Laert Haxhiun, Firdeus Berberin, Mariglen Topuzin, Brian Syzo, Altedi Jolldashi e persona të tjerë që janë pjesë e bandës.

Berberi, u procedua në gjëndje të lirë nga prokuroria e Pogradecit për “Përkrahje të autorit të krimit”, lidhur me ngjarjen e muajit Prill 2022, kur Firdeus Berberi, qëlloi me thikë dhe armë Johan Muçllarin.

The chain of command of the Pogradec gang is revealed: they formed an alliance

Ndërkohë pas Bledar Berberit, qëndron vëllai i tij Meardi ose (Koro). Meard Berberi, rezulton i dënuar për veprën penale “Shtrëngim me anë të kanosjes ose dhunës për dhënien e pasurisë”, e kryer në bashkëpunim.

Ndërsa në raportet kriminale, shfaqet se ka një qasje me Laert Haxhiun, Ilir Berberin dhe persona të tjerë që tregtojnë kokainën në qytetin e Pogradecit.

Kjo është një video ekskluzive që tregon momentin kur Meardi Berberi, ka dalë nga ambjentet e burgut të Drenovës në Korçë, teksa pritet nga anëtarët e grupit dhe familjarët e tij me këngë.

Në sistemin e bizneseve Meardi Berberi nuk rezulton me kompani. Por nëna e tij Medije Berberi, prej muajit Shkurt 2016, disponon një pasuri, bar-restorant dhe hotel që ndodhet në qytetin e Pogradecit. Ky biznes quhet “Era” dhe ndodhet pikërisht në rrugën “Dëshmorët e Pojskës”.

Mes emrave të tjerë që i përkasin këtij grupi kriminal në Pogradec dhe që bashkëpunojnë ngushtësisht me Laert Haxhiun e Lushnjës dhe Ligor Romaçkën e Korçës, është dhe Ilir Berberi ose “Lili i Rrushkës”.

Ilir Berberi, aktualisht është në burg për akuzën e “Mbajtjes pa lejë të armëve dhe municioneve”, pasi u arrestuar nga policia e Pogradecit si i dyshuar në sulmin me 82 plumba kallashnikovi ndaj hotel “Voloreka” në Tushemisht.

Në botën e erët të krimit Ilir Berberi ka futur dhe djalin e tij, Firdeus Berberin, i cili qëndronte ngushtësisht me Laert Haxhiun duke kryer disa krime së bashku.

Firdeus Berberi, ka qënë në makinën BMËX6 së bashku me Laert Haxhiun kur u kapën nga policia greke në qytetin e Janinës. Firdeusi, është proceduar nga prokuroria e Korçës për “Vrasje me dashje” mbetur në tentativë ndaj Johan Muçllarit.

Part of the Pogradec group are Ervin Kalaja, Ilir Meçolli, Ardian Xhuti, Elvir Haxhia, Rudi Shaho, Enes Shaho, Griseld Maxhari, Fatjon Bono, Ledian Shkulaku, Kristian Kreste, Hekuran Gjona and others.

 

Happening now...

ideas

Nga Sidi Hasanaj 20:16 ideas

No Drama!

Nga Sidi Hasanaj

Alfa recipes

services

  • POLICE129
  • STREET POLICE126
  • AMBULANCE112
  • FIREFIGHTER128