Kalendari Historik 13 Qershor

13 Qershor 2024, 07:50 / JETË ALFA PRESS

Kalendari Historik 13 Qershor

1917 – Gjatë Luftës së Parë Botërore, bombardimi më vdekjeprurës ajrorë në gjermani e në Londër gjatë kësaj lufte kryhet nga bomba Gotha G.IV dhe rezulton në 162 të vdekur, duke përfshirë 46 fëmijë, dhe 432 të plagosur. Fushata më e njohur për bombardimet gjermane gjatë Luftës së Parë Botërore ishte fushata kundër Britanisë, e nisur që në 1915.

1951 – Lind në Gothenburg, Stellan Skarsgard. Skarsgard, është një aktor suedez. Ai është i njohur për rolet e tij si Jan Nyman në Breaking the Waves, Captain Tupolev në The Hunt for Red October, Profesor Gerald Lambeau në Good Will Hunting, Bootstrap Bill Turner në Pirates of the Caribbean, Bill Anderson në Mamma Mia.

1977 – I dënuari për vrasjen e Martin Luther King Jr. vrasësi James Earl Ray është kapur pas arratisjes nga burgu tre ditë më parë. Ray u dënua në 1969 pasi hyri në pranimin e fajësisë (duke hequr dorë nga gjykimi i jurisë dhe mundësia e një dënimi me vdekje) dhe u dënua me 99 vjet burg. Në kohën e vdekjes, ai kishte vuajtur 29 vjet nga dënimi.

1983 – Pioneer 10 bëhet objekti i parë i krijuar nga njeriu që la sistemin qendror diellor kur kalon përtej orbitës së Neptunit. Pioneer 10 (fillimisht e caktuar me emrin e koduar Pioneer) Ky projekt i hulumtimit të hapësirës nga kjo sondë, u krye nga Qendra e Kërkimit Ames e NASA-s në Kaliforni, dhe sonda hapësinore u prodhua nga TRW Inc.

1990 – Dita e parë e Qershorit 1990 Mineriad në Rumani. Të paktën 240 grevistë dhe studentë arrestohen ose vriten në kaosin që pasoi nga zgjedhjet e para pas epokës së Ceausescu. Shifrat zyrtare renditën shtatë viktima dhe qindra të plagosur, megjithëse vlerësimet në media për numrin e vrarë dhe të plagosur ndryshonin shumë dhe ,ishin shumë më të larta.

2000– Italia fal, Mehmet Ali Agca, atentatorin turk që u përpoq të vriste Papa Gjon Pali II në 1981. Pasi kreu 20 vjet burgim në Itali, ku ai u vizitua nga Papa, ai u internua në Turqi, ku vuajti një dënim dhjetë vjet. Në vitin 2007, ai u konvertua në Katoliçizmin Romak dhe u lirua nga burgu më 2010. Arsyet e atentatit të Agça ndaj Papës, mbeten të panjohura.

2014 – Vdes në moshën 88 vjeçare, Gyula Grosicz. Grosics, ishte një portier hungarez, që luajti 86 herë për ekipin e Kombëtares së Futbollit të Hungarisë dhe ishte pjesë e “Ekipit të Artë” të viteve 1950. I vlerësuar si një nga portierët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Grosics u mbiquajt “Pantera e Zezë” për shkak të uniformës së zezë.

 

Po ndodh...