Brenda “shtëpisë së tmerrit”/ Pamjet rrëqethëse ku u gjetën tri foshnjat e vdekura, babai dhe vajza jetonin si çift

19 Shtator 2023, 18:31 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Brenda “shtëpisë së tmerrit”/ Pamjet

Pamje tronditëse janë publikuar nga Daily Mail, marrë nga brenda shtëpisë në Poloni, ku u gjetën të groposura tri foshnja të vdekura.

Dyshohet se Piotr Gierasik groposi foshnjat e lindura nga vajza e tij, ndërsa ata vazhdonin lidhjen e tyre katërvjeçare.

54-vjeçari dhe Paulina Gierasik 20 vjeç po përballen me burgim të përjetshëm për vrasje dhe incest pasi eshtrat e tri foshnjave u zbuluan në pronën në fshatin Czerniki, në Poloninë veriore javën e kaluar.

Policia kishte kryer një vizitë në pronë pasi kishte marrë informacion shqetësues nga shërbimet sociale, por gjatë krehjes së pronës për prova zbuloi një erë të keqe nga një bodrum brenda shtëpisë.

 

Pas inspektimit të mëtejshëm, ata gjetën kufomat e tre foshnjave. Vendasit e intervistuar nga mediat lokale treguan se si babai dhe vajza ishin në një lidhje për katër vjet dhe “shëtisnin dorë për dore”.

Kolegët e Paulinës në një dyqan ëmbëlsirash në fshatin fqinj Stara Kiszeëa treguan se si babai i saj “i rruajti kokën që djemtë e tjerë të mos e shikonin atë” dhe se ajo e shikonte atë “sikur të ishte Zot”.

Kolegët e Paulinës thanë se dyshuan se ajo ishte shtatzënë pasi filloi të vishte rroba të mëdha dhe të gjera. Më pas ajo mori tre javë pushim nga puna, por u kthye një javë më vonë.

Një kolege e dyqanit i tha gazetës “Super Express”: Të gjithë menduam se ajo ishte shtatzënë, mendoj se ajo kishte lidhur rripa rreth vetes si një lloj korseje.

“Kur u kthye herët nga pushimet, ndryshimi ishte i dukshëm. Ajo ishte shumë më e hollë, më e dobët dhe vazhdimisht e lodhur. Kur pyetëm për fëmijën, ajo u shtir si e habitur dhe e mohoi”.

 

 

Babai i arrestuar Piotr Gierasik

Një tjetër vendas tha për gazetën “Fakt” : Ata jetuan si çift. Ecnin dorë për dore. Para disa muajsh ai i rruajti kokën që të mos e shikonin djemtë e tjerë. Ajo e shikonte atë sikur të ishte Zot.

“Burri u akuzua për tre akuza për vrasje, një akuzë për incest me vajzën e tij 20-vjeçare dhe një akuzë për lidhje me një vajzë tjetër”.

Sipas prokurorëve, dy nga fëmijët e vrarë vinin nga lidhja e tij me 20-vjeçaren, e cila sipas tyre ishte në një marrëdhënie konsensuale me të atin.

Fëmija i tretë ishte nga një lidhje që kishte me një vajzë tjetër pasi e detyroi të kryente marrëdhënie me të. Prokurorët shtuan se dyshonin për vrasjen e foshnjës së tretë.

“Edhe më herët janë zhvilluar procedura për dyshimin për incest”, sipas prokurorisë në Poloni.

Një nga kolegët e punës së Paulinës raportohet se ka alarmuar shërbimet sociale pasi pa një mesazh “shqetësues” që 20-vjeçarja i kishte dërguar babait të saj.

Duke u zhvendosur në fshat rreth 15 vjet më parë, Piotr iu desh të rriste i vetëm fëmijët e tij pasi gruaja i vdiq. Një mik i familjes tha se Piotr Gierasik, i cili jetonte nga përfitimet sociale e rrihte bashkëshorten e tij, e cila ishte një nënë e dashur dhe e kujdesshme.

“Ai grindej me të çdo ditë. I gjithë fshati mund ta dëgjonte atë duke i bërtitur. Hania rrihej rregullisht. Ai ka bërë seks me vajzat e tij kur Hania ishte gjallë, ajo nuk ishte në gjendje t’i mbronte. Ajo nuk u sëmur kurrë, por papritmas humbi peshë, i ranë flokët, u shtrua në spital dhe nuk doli kurrë e gjallë, vdekja e saj nuk u shpjegua kurrë, nuk besoj se vdiq ashtu, ajo ishte vetëm 38 vjeç. Hania ishte shumë e rëndësishme për vajzat e saj, fëmijët e vizitonin rregullisht në varreza”.

Një vendas ka thënë për gazetën Super Express: Babai ka mbetur vetëm me fëmijët. Janë shumë, dhjetë a dymbëdhjetë, më të vjetrit tashmë janë larguar. Oborri është i lënë pas dore, por ka vendosur dritare të reja në shtëpi. Nuk kishte asnjë shenjë që ai pinte. Ai i çonte fëmijët për shëtitje ose në pyll për të mbledhur kërpudha. Ishin të zakonshëm. Kush do ta mendonte se në shtëpinë e tyre ekzistonin akte të tilla të neveritshme.

Por banorë të tjerë të zonës thanë për “Fakt” se ndërsa ‘dukej i qetë’ ai ‘e kishte djallin nën lëkurë’. Ajo vjen pasi qyteti i vogël i Czerniki me një popullsi prej më pak se 180 banorë, që ndodhet 50 km larg Gdańsk është akuzuar për mbajtjen e një “komploti heshtjeje” mbi marrëdhënien e dyshuar të njohur midis babait dhe vajzës.

Vendasit thanë se ata “gjithmonë dyshonin se diçka nuk shkonte” me familjen.

 

 

Një fqinj tha: Ne shpesh e dëgjonim duke u bërtitur fëmijëve. Abuzimi verbal i tij ishte tronditës. Ndonjëherë ne dëgjonim një nga vajzat duke bërtitur. Ajo që njerëzit thonë tani është se ai dikur shkonte për shëtitje me ta. Ndoshta e bëri, por i gjithë fshati e dinte që diçka e tillë po ndodhte. Është një fshat i vogël, kështu që të gjithë i dinin këto gjëra. Rreth dhjetë vjet më parë, policisë iu tha se ai ishte duke fjetur me një nga vajzat e tij. Por pasi hetuan nuk mundën të gjenin asnjë provë konkrete. Vajza e madhe, me të cilën dyshuam se kishte fjetur, ishte aq e frikësuar sa nuk pranoi të thoshte asgjë. Ai [babai] ka një personalitet të tillë që të gjithë në këtë fshat kishin frikë prej tij. Prandaj ky rast nuk u shfaq për kaq shumë kohë. Ajo më vonë u largua, ashtu si edhe shumë nga fëmijët e tjerë të tij. Ishin rreth dymbëdhjetë prej tyre.

Një fqinj i vajzës së madhe tha për Super Express: Ajo tani jeton në fshatin tonë. Ajo ka një burrë të mirë. Me sa mbaj mend, të gjithë thoshin se ajo iku nga ai baba. Po të isha burri i saj, do ta vrisja atë përbindësh. Nëse dikush do ta lëndonte gruan time kështu, do ta vrisja edhe atë.
Prokurorët tani janë duke pritur për një autopsi për të përcaktuar se si vdiqën tre foshnjat.

Ndërkohë, policia po vijon kontrollin e pronës për të parë nëse në shtëpi janë fshehur trupa të tjerë. Babai dhe vajza aktualisht ndodhen në paraburgim, ndërsa hetimet vijojnë.

Po ndodh...