​Erdogan: Terroristët nuk do të arrijnë kurrë të shkatërrojnë paqen në Turqi

1 Tetor 2023, 16:59 / KOSOVA ALFA PRESS

​Erdogan: Terroristët nuk do të arrijnë kurrë të

Terroristët që përpiqen të shkatërrojnë paqen dhe sigurinë në Turqi nuk do të kenë kurrë sukses, tha të dielën presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan.

Deklaratat e Erdoganit erdhën pasi dy oficerë policie u plagosën kur një nga dy terroristët hodhi në erë veten para Drejtorisë së Përgjithshme të Sigurisë në kryeqytetin turk të Ankarasë në mëngjes.

Në fjalën e tij të hapjes për vitin e ri legjislativ të Parlamentit, Erdogan tha se akti i sotëm terrorist, në të cilin u neutralizuan dy kriminelë falë ndërhyrjes në kohë të policisë, ishte një “valë e fundit e terrorizmit”.

Ai shtoi se barra e futjes së moralit te grupet terroriste me kalkulime politike do të jetë shumë e rëndë.

Dy policë kanë pësuar lëndime të lehta kur njëri nga dy terroristët hodhi veten në erë përpara Departamentit të Sigurisë së Përgjithshme, ndërsa terroristi tjetër u “neutralizua” nga forcat e sigurisë në hyrje.

Policët e plagosur janë ende duke u trajtuar dhe lëndimet e tyre janë jashtë rrezikut për jetën, sipas ministrit të brendshëm turk.

Zyra e Kryeprokurorit Publik të Ankarasë nisi një hetim për sulmin terrorist.

Në lidhje me sulmin, Gjykata Penale e Paqes e Ankarasë ka lëshuar një ndalim të hyrjes dhe publikimit në media.

ide