Hungaria sinjalizon vonesa të mëtejshme në aderimin e Suedisë në NATO!

18 Shtator 2023, 23:54 / KOSOVA ALFA PRESS

Hungaria sinjalizon vonesa të mëtejshme në aderimin e

Hungaria nuk është e sigurt se duhet të miratojë ofertën e Suedisë për t’u bashkuar me NATO-n, tha kryetari i parlamentit për televizionin lokal vonë të dielën, duke sinjalizuar potencialisht vonesa të mëtejshme të procesit.

Miratimi i Hungarisë është bllokuar në parlament që nga korriku i vitit 2022, mes shqetësimeve për kritikat nga politikanët suedezë për kthimin demokratik të Hungarisë.

“Nuk është e sigurt që duhet ta miratojmë këtë ofertë,” tha për HirTV kryetari i parlamentit Laszlo Kover, një ligjvënës i lartë i partisë Fidesz në pushtet, duke iu referuar Suedisë.

Komentet e tij vijnë pas një letre që ministri i jashtëm i Hungarisë i shkroi homologut të tij suedez javën e kaluar, në të cilën ai përsëri ngriti shqetësimet lidhur me akuzat që ai i quajti “të njëanshme dhe të padrejta” nga disa politikanë suedezë kundër qeverisë hungareze.

Suedia aplikoi për anëtarësim në NATO vitin e kaluar në përgjigje të pushtimit rus të Ukrainës dhe shumica e anëtarëve të aleancës ratifikuan shpejt ofertën e saj.

Turqia dhe Hungaria, megjithatë, nuk e kanë ratifikuar ende ofertën e Suedisë dhe të dy vendet kanë thënë se bashkërendojnë ngushtë qëndrimin e tyre për këtë çështje.

Parlamenti i Hungarisë do të mblidhet sërish në fund të këtij muaji, por nuk është ende e qartë nëse një debat dhe votim mbi ratifikimin suedez do të jetë në rendin e ditës.

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128