Ja si duken tanket gjermane që do shkojnë në Ukrainë

1 Shkurt 2023, 17:47 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Ja si duken tanket gjermane që do shkojnë në Ukrainë

Pas javësh pavendosmërie dhe presioni në rritje, Gjermania më në fund njoftoi javën e kaluar se do të dërgonte tanket e saj Leopard 2 në Ukrainë – dhe do të lejonte vendet e tjera të bëjnë të njëjtën gjë. 

Ministri i ri i mbrojtjes, Boris Pistorius, ka vizituar tani qytetin e Augustdorf për të inspektuar një batalion tankesh përpara se të shkojë në Ukrainë. 

Tanket e prodhimit gjerman pritet të jenë një shtysë e madhe në fushën e betejës për Ukrainën, luftëtarët e saj kanë tanke, por ato janë të epokës sovjetike dhe nuk mund të krahasohen me leopardët më të shpejtë dhe më vdekjeprurës.

Po ndodh...

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128