Kontakt i rrallë publik/ Ministri i Jashtëm të Kinës dhe homologu ukrainas bisedë telefonike

16 Mars 2023, 17:02 / KOSOVA ALFA PRESS

Kontakt i rrallë publik/ Ministri i Jashtëm të Kinës dhe

Ministrat e Jashtëm kinezë dhe ukrainas kanë zhvilluar një bisedë telefonike, duke shënuar kontakte të rralla të pranuara publikisht midis dy vendeve. 

Pas thirrjes, ministria e jashtme e Kinës tha se Qin Gang kishte paralajmëruar se konflikti në Ukrainë mund të “dalë nga kontrolli”. 

Ministri i Jashtëm tha gjithashtu se Kina mbetet me shpresë për dialogun midis Ukrainës dhe Rusisë pa marrë parasysh sa i vështirë apo sfidues. 

Ai shtoi shpresat e tij se të dyja palët nuk do të mbyllin derën për një zgjidhje politike. 

Ministri i Jashtëm i Ukrainës Dmytro Kuleba tha se kishte diskutuar rëndësinë e integritetit territorial të vendit të tij me homologun e tij kinez. 

Kina është pozicionuar si një ndërmjetës paqeje në javët e fundit, duke paraqitur planin e saj të paqes për Rusinë dhe Ukrainën. 

Megjithatë, ajo mbetet një aleat i ngushtë i Rusisë dhe ka refuzuar të dënojë luftën në Ukrainë. 

ide