Kurti priti ambasadorin shqiptar, Malaj: Me Shqipërinë? Kam marrëdhënie vëllazërore!

15 Nëntor 2023, 21:02 / KOSOVA ALFA PRESS

Kurti priti ambasadorin shqiptar, Malaj: Me Shqipërinë? Kam

Kryeministri Albin Kurti, ka takuar këtë të martë ambasadorin e ri të Shqipërisë në Kosovë, Petrit Malaj. Kurti e ka përgëzuar Malajn për detyrën e tij te re, duke theksuar marrëdhëniet vëllazërore mes dy shteteve.

Temë e bisedës mes tyre ka qenë rajoni i Ballkanit Perëndimor, “ku bashkëpunimi midis shteteve duhet të jetë i bazuar në demokraci e siguri, në orientimin dhe vlerat e NATO-s dhe BE-së”.

“Kryeministri Kurti veçoi marrëveshjet mes Republikës së Kosovës dhe Republikës së Shqipërisë, zbatimi i të cilave forcon marrëdhëniet tona dhe i sjellë qytetarët më pranë njëri-tjetrit. Ato kanë ndikim të drejtpërdrejtë e pozitiv në jetën e tyre, të bizneseve e më gjerë”, thuhet në njoftimin përkatës.

Ndërsa Malaj nga ana e tij ka shprehur përkushtimin e tij për të çuar më tej marrëdhëniet mes dy vendeve.