Përmbysja politike e përmasave tektonike në Rusi

31 Mars 2023, 18:25 / KOSOVA ALFA PRESS

Përmbysja politike e përmasave tektonike në Rusi

Yevgeny Prigozhin, lideri i formacionit paraushtarak Wagner, me sa duket nuk i fsheh më ambiciet e tij politike dhe dëshirën për t'u ulur në "fronin rus" që është pushtuar prej vitesh nga Vladimir Putin. 

Pasi kritikoi hapur liderët ushtarakë të këtij vendi dhe mënyrën e tyre të luftës në Ukrainë, ai shkoi një hap më tej dhe në një intervistë pompoze për një media me orientim pro-rus ku imitoi Putinin, gjë që sipas analistëve është provë e mjaftueshme se ai është gati t'i bashkohet atij në luftën për pushtet në zgjedhjet e ardhshme presidenciale në 2024.

Përkatësisht, gjatë intervistës, Prigozhin imiton mënyrën se si Putini filmon daljet e tij publike, duke përfshirë të gjithë "koreografinë".

Analistët besojnë se kjo performancë mund të tregojë dy gjëra - se Prigozhin donte të tallej me Putinin dhe të vazhdonte sulmet e tij ndaj Kremlinit, ose se nga ana tjetër, ai dëshiron të shprehë me delikatesë ambiciet e tij politike.

Lufta me Shoigu

Një pikë tjetër që tregon se Prigozhin do të ishte rehat me ndryshimin e qeverisë ruse është konflikti i tij me levën e fuqishme të udhëheqjes shtetërore - Ministrin e Mbrojtjes Sergei Shoigu.

"Kuzhinieri i Putinit" e drejtoi publikisht gishtin disa herë te ministri rus i mbrojtjes për shkak të rezultateve të dobëta të ushtrisë ruse, e cila u detyrua të tërhiqej nga ofensiva ukrainase në fund të gushtit dhe në fillim të shtatorit në jug, në Kherson, por edhe në lindje, ku deri në atë moment Moska kontrollonte pothuajse 100 për qind të Oblastit të Luhanskut dhe pjesën më të madhe të Oblastit të Donetskut, duke përfshirë portin kyç të Mariupolit.

Gjithashtu, njeriu i parë i familjes Wagner pretendon se Shoigu dhe ministria e tij nuk siguruan armë dhe furnizime të mjaftueshme për trupat në vijën e frontit në Bakhmut. 

Nga ana tjetër, nga burime jozyrtare, raportohet se ministria ruse akuzoi Wagnerin se përparimi në front ishte vetëm për faktin se Prigozhin "hodhi" të burgosurit e rekrutuar për çdo metër Bakhmut.