Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

30 Maj 2023, 23:11 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij.

I ftuar në emisionin “Now” në Euronews Albania, theksoi se Kosova duhet të kishte nisur përgatitjet që kur filloi lufta në Ukrainë.

“Që kur shpërtheu lufta në Ukrainë, qeveria e Kosovës duhet të fillonte  dhe të mendonte seriozisht për problemet e brendshme dhe të forconte ushtrinë. Në vend të deklaratave shabllone mendoj se qytetarët duhet ta kuptojnë se prioriteti kryesor për  pasur shtetin e Kosovës duhet të jetë siguria e Kosovës dhe ekonomia e Kosovës. Trupat e Serbisë ndodhen në kufij të Kosovës.  Tensionet në bisedë janë pasojë e kësaj historie. Në marrëveshjen e Ohrit ka dakordësi por jo marrëveshje”- tha ai.

 

Po ndodh...

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128