Protestat në Francë/ Plagoset një polic, arrestohen mbi 120 persona

17 Mars 2023, 00:15 / KOSOVA & BOTA ALFA PRESS

Protestat në Francë/ Plagoset një polic, arrestohen mbi 120

Policia tani ka arrestuar pothuajse 50 persona të tjerë gjatë protestave në Paris, duke e çuar totalin në 120, sipas Le Figaro. Një oficer policie u plagos gjatë një përplasje me protestuesit dhe rebelët.

Kjo përplasje mes qeverisë dhe protestuesve nisi pasi qeveria franceze vendosi të detyrojë reformat e pensioneve pa votim në parlament.

Turmat u mblodhën në Place de la Concorde në përgjigje të rritjes së moshës së pensionit nga 62 në 64.
Planet kishin ndezur dy muaj debate të nxehta politike dhe greva.

 

ide

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128