Zbulohen monedhat e reja me portretin e Mbretit Charles, ja kur hyjnë në qarkullim

30 Shtator 2022, 11:38 / KOSOVA ALFA PRESS

Zbulohen monedhat e reja me portretin e Mbretit Charles, ja kur hyjnë

BBC ka publikuar pamjen e parë të monedhës me portretin  e mbretit Charles 50p dhe asaj 5 funta, të punuar nga skulptori, Martin Jennings, raporton BBC. Monedhat e reja do të hynë në qarkullim brenda pak javësh.

Ato kanë traditë shekullore, në të cilat paraqitet profili i monarkut.

Mirëpo, në monedhat e tanishme, në krahasim me ato të kaluarat, monarku nuk mban kurorë.

 

ide