Jeta seksuale e parregullt, pasoja tek femrat dhe meshkujt

26 Gusht 2023, 02:10 / AKTUALITET ALFA PRESS

Jeta seksuale e parregullt, pasoja tek femrat dhe meshkujt

Tërheqja intime dhe interesi për seksin e kundërt është një fenomen natyror, normal që formohet gradualisht, duke filluar nga vitet e para të jetës, dhe shfaqet në formën e tij të plotë pas pubertetit (për vajzat, rreth 13-14 vjeç, për djemtë - 14 -16). Kultura moderne, me gjithë shkathtësinë e manifestimit të saj, i imponon shoqërisë mendimin se puberteti biologjik është koha për të filluar një jetë seksuale aktive. Në aspektin fiziologjik, kjo me të vërtetë mund të justifikohet. Por, nëse e vlerësojmë çështjen nga këndvështrime të ndryshme, atëherë nuk duhet harruar se përveç pjekurisë biologjike, një rol të rëndësishëm luan edhe gatishmëria psikologjike, por edhe informative, ndërgjegjësimi.

Çfarë është jeta seksuale

Shfaqja e dëshirës seksuale nuk do të thotë që trupi tashmë është plotësisht i formuar dhe gati për një jetë seksuale aktive! Një jetë seksuale e plotë, në kuptimin e saj klasik, është një marrëdhënie intime midis një burri dhe një gruaje, e formuar fiziologjikisht, emocionalisht e pjekur dhe e përgatitur informalisht, e cila zhvillohet në nivelin e kontaktit trupor me ndërveprim të njëkohshëm psiko-emocional. Jeta seksuale është një përkufizim i ngjashëm me konceptin e marrëdhënieve seksuale. Megjithatë, ndryshe nga ata, nënkupton ndërgjegjësim, rregull, kulturë. Si të jesh seksualisht aktiv Është perceptimi i saktë, dhe në një periudhë të mëvonshme - sjellja e jetës seksuale, që është një nga faktorët themelorë për zhvillimin e plotë të një organizmi të ri në rritje, formimin e tij si person, përshtatjen e suksesshme në shoqëri dhe realizimin shpirtëror, material. .

Aspekte të rëndësishme që duhet t'i kushtoni vëmendje të veçantë: — koha e fillimit të aktivitetit seksual. Nuk duhet të nxitoni për të kryer marrëdhënie seksuale, veçanërisht nëse është e para. Sidomos nën presionin e dikujt. Kjo duhet të ndodhë me vullnetin tuaj të lirë, me vetëdije, dhe vetëm kur ekziston një ndjenjë se ju e dëshironi vërtet atë dhe jeni gati për të; — rregullsia e marrëdhënieve seksuale. Nevoja për aktivitet seksual është fiksuar në nivelin fiziologjik. Secili ka të vetin. Varet nga temperamenti, nivelet hormonale në trup, faktorët e jashtëm që mund të ndikojnë në gjendjen emocionale etj. Jeta seksuale e parregullt, e cila provokon pakënaqësi seksuale, shumë fuqishëm, në mënyrë negative, ndikon në shëndetin mendor dhe gjendjen fiziologjike të njeriut. Për më tepër, kjo vlen jo vetëm për gratë, siç mendonin shumë dikur, por edhe për burrat; — marrëdhënie të rregullta seksuale. Para së gjithash, ato janë garanci për shëndetin tuaj dhe së dyti, për të ndërtuar një marrëdhënie besimi me një partner të rregullt.

Kjo nuk do të thotë aspak se duhet të ketë një partner seksual për jetën. Por ndërrimi i shpeshtë i partnerëve, marrëdhëniet seksuale pa kriter dhe të ngjashme, mund të mos kenë pasoja shumë të mira. Kështu, në një farë mase, ndodh korrupsioni moral dhe rreziku për t'u prekur nga sëmundje të rrezikshme infektive veneriane rritet ndjeshëm; — përdorimi i kontraceptivëve. Ju ndihmon të minimizoni shanset për një shtatzëni të paplanifikuar. Dhe përdorimi i prezervativëve të cilësisë së lartë, jo ideal, por shumë i mirë, mbron edhe nga infeksioni me sëmundjet e sipërpërmendura; — kënaqësinë seksuale. Shumë varet nga sa i kënaqur është një person me jetën e tij seksuale: shëndeti i tij, suksesi në karrierë, besimi në shoqëri, forca e lidhjeve martesore, etj.

Çfarë nuk duhet bërë

Ka parime të rëndësishme që nuk duhet të shkelen kurrë, në asnjë rrethanë. Mundohuni t'i mbani mend dhe t'i ndiqni ato. Kjo është e rëndësishme dhe e rëndësishme për çdo moshë dhe gjini: - filloni të bëni seks vetëm kur jeni absolutisht i sigurt se jeni gati për këtë (një bisedë e sinqertë me prindërit tuaj dhe konsultimi me një mjek është një plus i madh!); - mos kryeni marrëdhënie seksuale kundër vullnetit tuaj; - mos bëni një jetë intime të shthurur, bëni seks rregullisht, por me partnerin që dëshironi, dashuroni dhe besoni;

- gjithmonë mbroni veten nga pasojat e mundshme; - merrni një relaksim të plotë nga seksi (kjo është pothuajse e garantuar nëse respektohen rekomandimet e mësipërme) dhe shijoni jetën! Përveç kësaj, mos harroni se seksi është gjithashtu kënaqësi. Pra, bëjeni për shëndetin tuaj, por bëjeni me vetëdije dhe me përgjegjësi të plotë për pasojat e mundshme jo vetëm për veten tuaj, por edhe për partnerin tuaj! Shpesh dëgjojmë shprehjen se të bësh dashuri është e mirë për shëndetin. A është me të vërtetë? Ka shumë mite për këtë, por ka edhe rezultate zyrtare të kërkimit shkencor. Seksi është larg nga një ilaç, por në disa mënyra ai mund të jetë vërtet i dobishëm.

Mirëqenia e përgjithshme Dihet se gjatë intimitetit lirohet një hormon i quajtur oksitocinë. Quhet gjithashtu "hormoni i dashurisë", pasi është ai që është përgjegjës për lidhjen emocionale midis të dashuruarve. Më parë, shkencëtarët kanë treguar se oksitocina ul frikën dhe rrit besimin, gjë që i bën marrëdhëniet mes njerëzve më të ngrohta. Prandaj, kjo substancë rekomandohet për trajtimin e sëmundjeve si sindroma Asperger dhe autizmi.

Nga ana tjetër, shkencëtarët amerikanë kanë zbuluar se vetë ndjenja e dashurisë ka një efekt të dobishëm në trupin e njeriut. Në një gjendje dashurie, ne reagojmë më pak me dhimbje ndaj situatave stresuese, shërohemi më shpejt nga sëmundje të ndryshme dhe rivendosim forcën pas sforcimit fizik. Studiuesit nga Universiteti Wilkes në Pensilvani kanë arritur në përfundimin se nëse bëni dashuri të paktën 1-2 herë në javë, kjo trefishon nivelin e antitrupave imunostimulues - imunoglobulinave A, të cilat mbrojnë trupin nga viruset e frymëmarrjes. Migrenë Gratë shpesh refuzojnë intimitetin, duke përmendur një dhimbje koke. Më kot! Gjatë eksitimit dhe orgazmës rriten nivelet e endorfinës dhe kortikosteroideve në gjak, të cilat janë qetësues natyralë kundër dhimbjeve, kështu që pas marrëdhënies ka të ngjarë të harroni migrenën.

Megjithatë, të detyrosh veten për të bërë seks nuk ia vlen aspak. Parregullsi menstruale Studimet e kryera nga endokrinologët në Universitetet e Kolumbisë dhe Stanfordit kanë treguar se gratë që bëjnë dashuri të paktën një herë në javë kanë një cikël mujor më të rregullt sesa ato që nuk bëjnë seks ose e bëjnë këtë vetëm herë pas here.

Po, dhe menstruacionet janë më pak të dhimbshme. Mitet për ndikimin e marrëdhënieve intime në shëndet

1. Të bësh dashuri rinovon Gjatë marrëdhënies seksuale, hormoni femëror estrogjen lëshohet në qarkullimin e gjakut. Përmirëson aftësinë e qelizave për t'u rigjeneruar, dhe lëkura mbetet e fortë dhe elastike më gjatë. Por në të njëjtën kohë, sa më shpesh një grua të arrijë orgazmën, aq më shpejt do të duket në moshën e saj reale.

2. Nga marrëdhëniet intime humbni peshë Ekziston një besim i përhapur se gjoja të bësh dashuri na lejon të djegim deri në 300 kalori. Dhe për këtë arsye, nëse keni shpesh marrëdhënie seksuale, atëherë nuk mund të shkoni në dieta dhe të mos shkoni në palestër. Megjithatë, sipas studiuesit të Universitetit të Alabamës, David Ellison, mesatarisht, ne djegim jo më shumë se 21 kalori gjatë të bërit dashuri. Sipas shkencëtarit, për një person mesatar, kohëzgjatja e marrëdhënieve seksuale është gjashtë minuta. Për sa i përket numrit të kalorive të djegura gjatë kësaj kohe, kjo është e barabartë me ecjen. Dhe sa energji harxhojmë gjatë një shëtitjeje të tillë? Dhe nëse seksi zgjat më shumë, ndryshimi nuk është ende aq i rëndësishëm: mesatarisht, një grua humbet vetëm 3 kalori për 1 minutë intimitet! Pra, bërja e dashurisë nuk mund të zëvendësojë dietat dhe stërvitjet sportive.

3. Marrëdhëniet seksuale janë të dëmshme për të moshuarit. "Shumë njerëz gjithashtu kanë arsye objektive për të kufizuar marrëdhëniet intime," thotë seksologia Natalia Aleksandrova. “Po, sigurisht, ato japin emocione pozitive, rigjallëron qarkullimin e gjakut dhe metabolizmin, por në të njëjtën kohë marrin shumë energji, çojnë në rritje të presionit të gjakut dhe janë barrë për zemrën, trurin dhe enët e gjakut.

” Megjithatë, doktori beson, "për të ruajtur dëshirën e dashurisë dhe për të ngadalësuar ndryshimet që lidhen me moshën, është jashtëzakonisht e rëndësishme të ruani rregullisht funksionin seksual".

"Ndërprerjet e gjata në marrëdhëniet intime në pleqëri çojnë lehtësisht në pasoja të pakthyeshme," thotë Natalya Aleksandrova. “Abstinenca ose refuzimi i marrëdhënieve intime pengon prodhimin e hormoneve seksuale, të cilat ndikojnë jo vetëm në epshin, por edhe në gjendjen e përgjithshme të trupit”. Shtatzënia nuk është vetëm një fazë e re në jetën e familjes, por edhe një fazë e re në lidhje me bashkëshortët. Gratë e rregullta i bëjnë të dy partnerët të mendojnë për seksualitetin. Përgjigja në pyetjen se si do të ndikojë seksi në shëndetin e ardhshëm të foshnjës dhe nënës së tij po kërkohet gjithnjë e më shumë nga mjekët. Në këtë artikull do të gjeni argumente pro dhe kundër vazhdimit të marrëdhënieve seksuale gjatë shtatzënisë.

Kur një grua zbulon se ajo mban një fëmijë të palindur nën zemrën e saj, bota e saj ndryshon plotësisht. Problemet dhe hobi në familje kalojnë në një plan tjetër. Prandaj, marrëdhëniet intime varen plotësisht nga gjendja shëndetësore e nënës së ardhshme. Në shumicën e rasteve, gjatë tremujorit të parë, ajo dekurajon dëshirën e një gruaje për intimitet. Gjëndrat e qumështit rëndohen dhe për këtë shkak rritet ndjeshmëria e thithkave, ndaj përkëdheljet e gjirit duken të pakëndshme. Sa i përket gjendjes psikologjike, ajo gjithashtu nuk është aq e thjeshtë.

Ka nervozizëm, ankth dhe indiferencë. Të gjithë këta faktorë, natyrisht, ndikojnë në jetën seksuale - shumë gra thjesht nuk duan të hyjnë në intimitet në këtë gjendje. Konsultohuni me mjekun tuaj - nëse është e nevojshme të ndërpriten kontaktet seksuale për shkak të komplikimeve të ndryshme të mundshme (mundësia e abortit, e zakonshme).

Nëse, megjithatë, kontaktet fizike janë kundërindikuar për ju, atëherë këshillohet të kontaktoni një specialist në mënyrë që ai t'ju ndihmojë të kapërceni këtë periudhë të vështirë të lidhur me kufizimet në sferën seksuale. Sigurohuni që në fillim të shtatzënisë, dhe akoma më mirë para saj, të dy partnerët duhet të testohen për sëmundje infektive seksualisht të transmetueshme dhe nëse është e mundur t'i kurojnë ato.

Nëse kjo nuk ndodh, atëherë përdorni prezervativë gjatë intimitetit, përndryshe mund ta dëmtoni rëndë fëmijën. Tremujori i dytë i shtatzënisë më së shpeshti kalon për një grua mjaft lehtë. Ekziston një dëshirë për intimitet dhe mirëqenia e përgjithshme përmirësohet. Kjo ndihmon për të shijuar plotësisht seksin me një të dashur, shumë gra përjetojnë një orgazmë për herë të parë gjatë kësaj periudhe. Megjithatë, gjatë këtij tremujori ka disa nuanca që duhen marrë parasysh.

Ndodh që vëzhgimet e shtatzënisë sjellin të dhëna të reja që mund të ndikojnë pjesërisht ose plotësisht në marrëdhëniet seksuale. Është gjatë kësaj periudhe që mund të zbulohet mundësia e abortit ose një vendndodhje e pasuksesshme e placentës. Në fazën e fundit të shtatzënisë, shumica e çifteve refuzojnë plotësisht marrëdhëniet seksuale. Arsyeja për këtë është rritja e vëllimit të barkut, gjë që shkakton shqetësime të konsiderueshme gjatë intimitetit.

Gjatë kësaj periudhe, nuk mund të eksperimentoni shumë në marrëdhëniet seksuale, dhe gjithashtu duhet të zgjidhni vetëm ato pozicione që definitivisht nuk do ta dëmtojnë fëmijën. Këtu përfshihet pozicioni anash, pozicioni kur gruaja është sipër dhe pozicioni në gjunjë. Një problem mjaft serioz mund të jetë rritja e cenueshmërisë së qafës së mitrës. Prandaj, gjatë marrëdhënieve seksuale ka të mitur. Në këtë rast, duhet patjetër të konsultoheni me një mjek. Posaçërisht për- Maryana Surma Për lumturi të plotë, çdo person ka nevojë për një person tjetër me të cilin mund të ndani të gjitha vështirësitë dhe gëzimet e jetës, si dhe të ndjeni afërsi të vërtetë. Sigurisht, një mik i ngushtë mund të jetë i përshtatshëm për këtë qëllim, por edhe kështu, një person mendërisht dëshiron më shumë.

Një partner seksual është jetik, pasi mungesa e jetës seksuale është jashtëzakonisht e rrezikshme për trupin dhe mund të sjellë shumë pasoja. Kjo është arsyeja pse jo vetëm burrat, por edhe gratë duhet të jenë seksualisht aktive. Në këtë artikull do të zbulojmë se sa e rrezikshme është mungesa e jetës seksuale për të dy gjinitë.

Prandaj, lexoni me kujdes informacionin e dhënë për të armatosur dhe mbrojtur veten sa më shumë që të jetë e mundur. ringjallje seksuale Mjekët kanë kryer vetëm një sasi të madhe kërkimesh që konfirmojnë se abstenimi nga jeta seksuale është jashtëzakonisht i rrezikshëm për shëndetin mendor dhe fizik të një personi. Megjithatë, askush nuk thotë se duhet të bëni seks me personin e parë që takoni.

Nga rruga, kjo është larg nga të qenit rasti. Një jetë seksuale është e mundur vetëm nëse keni marrëdhënie seksuale me dikë shumë të afërt. Sipas mjekëve, nëse mungesa e seksit nuk ju shkakton shqetësim, atëherë nuk ka arsye serioze për shqetësim. Në fund të fundit, çdo person ka një aktivitet seksual të ndryshëm. Dikujt i mungojnë dy akte seksuale në ditë, dhe dikush mund të bëjë pa jetë seksuale për muaj dhe madje vite. Dëgjoni shkencëtarët Kryerja e studimeve të ndryshme shkencore është një konfirmim se mungesa e jetës seksuale shkatërron të gjitha sferat e jetës njerëzore.

Pra, agjërimi intim mund të çojë në çrregullime të shëndetit mendor dhe fizik, t'ju prishë humorin dhe të shkaktojë shumë probleme të tjera. Mendime të gabuara Ekziston një mendim se mungesa e jetës seksuale ndihmon për të konceptuar një fëmijë. Pra, nëse një mashkull refuzon seksin për disa ditë rresht, atëherë sasia e spermës së prodhuar gjatë kësaj periudhe do të rritet, që do të thotë se gjasat për ngjizje do të rriten. Megjithatë, shkencëtarët thonë se abstinenca jo gjithmonë çon në fillimin e një shtatzënie kaq të dëshiruar. Përveç kësaj, mund të provokojë një sërë problemesh të tjera.

Prandaj, për një jetë të lumtur familjare, është shumë e rëndësishme të bëni seks sa më shpesh. Disa njerëz besojnë se një jetë pa seks mund të rinovohet dhe të sjellë shumë përfitime fizike dhe shpirtërore për trupin. Por kjo është larg nga e vërteta. Mungesa e kënaqësive të dashurisë vetëm sa do të përshpejtojë procesin e plakjes së trupit, dhe gjithashtu do të përkeqësojë aktivitetin e sistemit nervor qendror.

Cila është mungesa e rrezikshme e jetës seksuale për meshkujt

Është shumë e vështirë për një përfaqësues të seksit më të fortë pa një jetë intime. Një mashkull thjesht duhet të jetë seksualisht aktiv në mënyrë që të vazhdojë garën e tij. Nëse përfaqësuesi i seksit më të fortë thjesht nuk ka seks të mjaftueshëm në shtëpi, ai me vetëdije mund të kryejë tradhti bashkëshortore.

Në fund të fundit, kjo është një nevojë fiziologjike e trupit dhe nuk ka asnjë largim prej saj. Le të shqyrtojmë më në detaje se çfarë mund të çojë abstinenca seksuale tek burrat. Problemet e meshkujve Një jetë e gjatë pa seks mund të çojë në probleme me potencë. Çdo mashkull ëndërron të jetë i shëndetshëm, seksualisht aktiv dhe të mos dijë se çfarë është derdhja e parakohshme, prostatiti dhe problemet serioze me ereksionin. Në të njëjtën kohë, mbani në mend se abstinenca është e rrezikshme si për djemtë ashtu edhe për burrat e moshuar. Sa më i vjetër të jetë mashkulli, aq më e vështirë do të jetë rikthimi i funksioneve të tij seksuale. Por edhe një herë vlen të përmendet se seksi do të jetë i dobishëm vetëm nëse është pjesë e jetës familjare. Jeta seksuale e shthurur mund të shkaktojë edhe më shumë probleme sesa probleme me potencën.

Shfaqja e problemeve të sistemit nervor

Jeta e parregullt seksuale çon në zhvillimin e paqëndrueshmërisë mendore. Siç e dini, gjatë marrëdhënieve seksuale, një sasi e madhe e testosteronit prodhohet në trupin e mashkullit. Nivelet e pamjaftueshme të këtij hormoni në trupin e mashkullit ndikojnë në gjendjen emocionale. Personi bëhet i pakënaqur me jetën e tij. Ai është i përhumbur nga depresioni dhe humori i keq.

Si pasojë lindin probleme në punë dhe në sferën personale. Prandaj, jeta e rregullt seksuale do ta ndihmojë një mashkull të qëndrojë i qetë dhe i ekuilibruar në çdo situatë. Mungesa e seksit çon në çekuilibër hormonal. Shkelja e sfondit hormonal mund të shkaktojë zhvillimin e sëmundjeve shumë të rrezikshme, përfshirë diabetin. Prodhimi jo i duhur i hormoneve do të përkeqësojë gjendjen e lëkurës, thonjve dhe flokëve.

Hormonet gjithashtu kanë një efekt të drejtpërdrejtë në sistemin nervor të njeriut. Mosbalancimi i tyre mund të çojë në probleme të tilla si përçarja e personalitetit, shfaqja e mendimeve dhe gjendjeve të ndryshme obsesive. Pse gratë nuk duhet të abstenojnë Nëse më parë besohej se seksi është shumë i rëndësishëm vetëm për meshkujt, tani mendimi ka ndryshuar në mënyrë dramatike. Mungesa e jetës seksuale tek femrat lë një gjurmë serioze në shëndet. Le të shohim se çfarë mund të çojë kjo. Prania e sëmundjeve gjinekologjike Nëse një grua është e eksituar seksualisht, atëherë më shumë gjak do të rrjedhë në organet e legenit.

Abstinenca gjithashtu kontribuon në faktin që ky gjak fillon të ngecë. Dhe kjo çon në patologji serioze në vezore, shtojca dhe vetë mitër. Përveç kësaj, mungesa e seksit të një gruaje mund të prishë ciklin e saj menstrual. Në të njëjtën kohë, vetë menstruacionet janë shumë të dhimbshme dhe mund të shoqërohen me një sasi të madhe shkarkimi.

Nuk është sekret se seksi gjatë menstruacioneve i bën dobi edhe shëndetit të femrave duke reduktuar ndjeshëm nivelin e dhimbjes. Probleme hormonale Gjatë marrëdhënieve seksuale, në trupin e femrës prodhohen një numër i madh i hormoneve të gëzimit dhe kënaqësisë. Hormonet e tilla janë shumë të nevojshme për trupin, pasi ato japin një ndjenjë lumturie. Për të kompensuar ato, seksi i drejtë fillon të konsumojë në mënyrë aktive ëmbëlsirat ose pijet që përmbajnë alkool, gjë që çon në peshë të tepërt të tepërt ose alkoolizëm. Përveç kësaj, prodhimi i testosteronit nga trupi femëror, i cili është përgjegjës për bukurinë e lëkurës dhe flokëve, zvogëlohet.

Probleme të natyrës psikologjike

Mos harroni se mungesa e jetës seksuale ka një ndikim negativ në psikikën e një gruaje. Seksualiteti është shumë i lehtë për t'u identifikuar. Humori i saj ndryshon vazhdimisht, dhe ajo gjithashtu bëhet tepër nervoze. Një përfaqësues i tillë i seksit të drejtë vazhdimisht vuan nga depresioni, si dhe një çrregullim personaliteti. Ju lutemi vini re se asnjë suplement dhe vitaminë nuk mund të zëvendësojë plotësisht marrëdhënien seksuale. Probleme me imunitetin Një numër i madh studimesh shkencore konfirmojnë faktin se mungesa e jetës seksuale dëmton ndjeshëm imunitetin.

Pra, seksi i rregullt rrit numrin e qelizave imune në trup deri në tridhjetë për qind. Dhe kjo sugjeron që një person do të jetë në gjendje t'i rezistojë infeksioneve virale dhe bakteriale. Përfitim ose dëm Sigurisht, të gjithë shkencëtarët thonë se jeta seksuale është thelbësore për trupin e njeriut, por abstinenca seksuale mund të provokojë shumë probleme. Vetëm një i plotë me një partner të përhershëm do të ndihmojë në normalizimin e sfondit hormonal, si dhe në mbrojtjen e trupit të njeriut nga një numër i madh sëmundjesh. Megjithatë, ka njerëz që refuzojnë plotësisht seksin.

Këtu përfshihen përfaqësues shumë shpirtërorë, si dhe njerëz që vuajnë nga çrregullime mendore. Siç e dini, energjia seksuale i jep trupit të njeriut një ngarkesë shumë të fortë. Megjithatë, aseksualët flasin se si kjo lloj energjie mund të përdoret në mënyra të tjera. Kjo do të thotë, dërgojeni në një drejtim tjetër. Për shembull, shndërrohuni në energji krijuese. Por prapëseprapë, ju nuk mund të largoheni nga fiziologjia askund. Një refuzim i plotë i seksit do të çojë në ndërprerje serioze hormonale dhe probleme me organet e brendshme. konkluzionet Në këtë artikull, ne shqyrtuam se si mungesa e jetës seksuale ndikon në trup. Mund të konkludohet se seksi është një pjesë integrale e marrëdhënieve të të rriturve.

Një jetë seksuale aktive dhe e gjallë përmirëson shëndetin fizik dhe mendor, si dhe rrit nivelin e lumturisë dhe kënaqësisë. Megjithatë, mos harroni se seksi mund të jetë i dobishëm vetëm nëse përfshin dy njerëz që e duan vërtet njëri-tjetrin. Ndihmoni shpirtin tuaj binjak të ruajë shëndetin dhe rininë. Seksi është një nevojë e natyrshme biologjike e trupit të njeriut, njëlloj si frymëmarrja, ngrënia dhe gjumi. Sidoqoftë, nëse një person mund të jetojë pa ushqim për një muaj, pa gjumë - një javë dhe pa frymëmarrje - disa minuta, mund të bëni pa marrëdhënie seksuale për një kohë të pakufizuar. Shkenca nuk njeh raste të vdekjes së parakohshme nga mungesa e seksit. Pra, plotësimi i nevojës seksuale nuk është kusht i domosdoshëm për mbajtjen e jetës. Por a do të jetë e plotë kjo jetë? Ekziston një mit që të bësh dashuri është e nevojshme "për shëndetin". Sidomos shpesh gratë i drejtohen këtij argumenti, duke justifikuar shthurjen. Burrat janë më pak të shqetësuar për shëndetin e tyre, por janë të sigurt se çdo nevojë duhet të plotësohet pa dështuar.

A është vërtet seksi kaq i mirë? Jo gjithmone. Në shumë raste, marrëdhëniet intime bëjnë më shumë dëm sesa mirë. Seksi është i rrezikshëm për shëndetin! Kjo është e vërtetë, sidomos kur bëhet fjalë për ndryshimin e rregullt të partnerëve, mashtrimet dhe marrëdhëniet e rastësishme.

Në procesin e komunikimit intim, transmetohen lëkura, sëmundjet seksualisht të transmetueshme dhe infektive, përfshirë AIDS-in. Veç kësaj, një sjellje e tillë seksuale çon në shtatzëni dhe aborte të padëshiruara, të cilat e varfërojnë trupin e gruas, shkaktojnë inflamacion dhe infertilitet. Sipas shkencëtarëve gjermanë, seksi pasionant dhe i dhunshëm në moshë madhore dhe pleqëri provokon hipertension dhe migrenë. Marrëdhëniet e rastësishme shkatërrojnë psikikën dhe çojnë në depresion. Pra, "përfitimi i seksit" është shumë i ekzagjeruar dhe një person që praktikon abstinencën mund të jetë shumë më i shëndetshëm dhe më i fortë se ai që nuk i mohon vetes kënaqësitë trupore.

Pra, a ka ndonjë përfitim nga seksi? Shkencëtarët italianë kanë zbuluar se vetëm seksi i rregullt, i qetë dhe i matur me një partner të rregullt, në mënyrë optimale me bashkëshortin, shëron dhe rinovon trupin. Në të njëjtën kohë, procesi i komunikimit intim duhet të përfshijë domosdoshmërisht paralojën, të zgjasë të paktën gjysmë ore dhe të përfundojë me një orgazmë si për burrat ashtu edhe për gratë. Sigurisht, të dy partnerët duhet të jenë të shëndetshëm dhe besnikë ndaj njëri-tjetrit. Vetëm në këto kushte, seksi është realisht në gjendje të rrisë imunitetin dhe inteligjencën, të lehtësojë stresin dhe të zgjasë jetën me 8-10 vjet. Kush abstenon nga seksi dhe pse? Çiftet e reja nën 30 vjeç bëjnë dashuri mesatarisht 4-5 herë në javë. Pastaj frekuenca e marrëdhënieve seksuale zvogëlohet gradualisht në 2-3 herë në javë, dhe pas 60 vjetësh - deri në 1-2 herë në muaj.

Megjithatë, disa njerëz për arsye të ndryshme abstenojnë nga marrëdhëniet intime për një kohë të gjatë. Murgjit dhe priftërinjtë me vetëdije heqin dorë nga kënaqësitë trupore në emër të shërbimit ndaj Zotit dhe njerëzve. Largimi i kësaj varësie trupore i lejon ata të ngrihen në një nivel më të lartë shpirtëror, të krijojnë një marrëdhënie të veçantë me veten dhe botën përreth tyre. Ushtarët, të burgosurit dhe detarët detyrohen të kufizojnë marrëdhëniet seksuale për shkak të mungesës së partnerëve të seksit të kundërt.

Homoseksualët androgjenë dhe latente mund të refuzojnë plotësisht marrëdhëniet intime për shkak të mosgatishmërisë së tyre për të rënë në konflikt me shoqërinë për varësitë e tyre seksuale. Aseksualët thjesht nuk përjetojnë tërheqje seksuale. Ndjenjat e tyre i shprehin përmes përkëdheljeve, përqafimeve dhe prekjeve të buta pa pasur nevojë për marrëdhënie seksuale. Disa njerëz për një kohë të gjatë refuzojnë marrëdhëniet e ngushta për shkak të traumave të së kaluarës, dhunës, ndarjes së dhimbshme nga partneri.

Ata kanë një mospëlqim dhe neveri ndaj marrëdhënieve seksuale, dhe ndonjëherë edhe urrejtje ndaj seksit të kundërt. Në raste të tjera, një grua e do një ish-dashnor ose të ndjerë aq shumë sa nuk mund të imagjinojë as një marrëdhënie intime me dikë tjetër. Përmbahuni nga seksi dhe ata që presin dashurinë e vërtetë, duke mos dashur të “këmbejnë” me marrëdhënie rastësore. Besimtarët abstenojnë, për të cilët jeta intime është e mundur vetëm në martesë. Punonjësit bëjnë pa kënaqësi dashurie, të cilët thjesht nuk kanë kohë të kërkojnë një partner të përshtatshëm, si dhe fëmijët e rritur të prindërve despotikë që i pengojnë ata të rregullojnë jetën e tyre personale, duke "përzënë" me zell të gjithë kandidatët.

Burrat mund të mos kenë marrëdhënie të ngushta për një kohë të gjatë për shkak të faktorëve shoqërorë - mungesa e punës, paratë, alkoolizmi. Shpesh, bashkëshortët me përvojë, të cilët kanë qenë të martuar për shumë (dhe nganjëherë vetëm disa) vite, ndalojnë së kryeri marrëdhënie seksuale, pasi jeta intime bëhet shumë e pakuptimtë dhe monotone me kalimin e kohës, ndjenjat e ndërsjella zhduken. Dhe lidhja nga ana nuk u lejohet të kenë parime morale apo besime fetare. Kështu, mund të argumentohet se shumica e njerëzve abstenojnë nga marrëdhëniet intime në një moment ose në një tjetër në jetën e tyre. Për disa, për shkak të veçorive të strukturës seksuale dhe llojit të temperamentit, ky nuk është problem, ata mund të bëjnë pa seks për aq kohë sa duan dhe as të mos mendojnë për këtë. Por ç'të themi për natyrat më pasionante, për të cilat refuzimi i kënaqësive trupore është një provë e vështirë? Abstinenca afatgjatë mund t'i çojë ata në depresion, neurozë, psikozë, sëmundje inflamatore të legenit, prostatit, impotencë, probleme me orgazmën dhe pamundësi për të vazhduar të kenë një jetë të plotë seksuale. Si të mbijetoni abstinencën Para së gjithash, masturbimi rekomandohet për "të vetmuarit".

Është një zëvendësues i plotë për seksin, lehtëson në mënyrë efektive stresin, parandalon bllokimin në legen, shfaqjen e neurozës, shërben si burim i endorfinës - hormoneve të lumturisë dhe kënaqësisë. Vetëkënaqësia është veçanërisht e rëndësishme për gratë në javën e ovulacionit. Masturbimi ju lejon të zhvilloni sensualitetin dhe të njihni më mirë zonat tuaja erogjene, gjë që do të jetë një ndihmë e mirë në marrëdhëniet e mëtejshme me partnerin.

Do të jetë mirë të blini lodra intime në dyqane speciale për të rriturit. Sporti është gjithashtu një mjet i shkëlqyer relaksimi dhe, jo më keq se seksi, nxit prodhimin e endorfinës. Çokollata dhe bananet do t'ju gëzojnë, do t'ju lehtësojnë depresionin. Gjatë periudhës së abstinencës, ju mund të sublimoni energjinë seksuale dhe ta drejtoni atë për të arritur rezultate mbresëlënëse në kreativitet apo karrierë.

Pajtueshmëria me këto rregulla të thjeshta do ta bëjë jetën pa seks të plotë dhe harmonike, për të gjetur ekuilibrin e brendshëm. Është gjithashtu e lehtë të rifillosh marrëdhëniet intime kur lind një mundësi e tillë dhe një ndjenjë e vërtetë.

 

Po ndodh...