Skencëtarët tregojnë se ku mund të fshihen alienët

27 Prill 2023, 17:06 / MISTERE&KURIOZITETE ALFA PRESS

Skencëtarët tregojnë se ku mund të fshihen alienët

Alienët mund të fshihen në 'zona terminatore' të veçanta në planetë të largët ku nuk është shumë nxehtë dhe jo shumë ftohtë, thonë shkencëtarët.

Shumë ekzoplanetë - planetë jashtë sistemit tonë diellor - janë të bllokuar në mënyrë të baticës, që do të thotë se njëra anë është gjithmonë përballë yllit që orbitojnë dhe ana tjetër është në errësirë ​​të përhershme.

Astronomët nga Universiteti i Kalifornisë , Irvine zbuluan se këta planetë kanë një brez rreth tyre që mund të jetë në gjendje të mbajë ujë- një përbërës kyç për jetën.

Kjo quhet 'zona e terminatorit', ku terminatori është vija ndarëse midis anës së ditës dhe natës së ekzoplanetit .

Çdo ujë i arritshëm ka të ngjarë të jetë  i ngrirë në natën e ftohtë, por dita  do të ishte aq e nxehtë sa do të avullonte. 

ZBULIME KYÇE 

'Uau!' sinjal radio

Në vitin 1977, një astronom që kërkonte jetë aliene në qiellin e natës mbi Ohajo vuri re një sinjal radioje aq të fuqishëm sa që i emocionuar shkroi 'Uau!' pranë të dhënave të tij.

Skencëtarët tregojnë se ku mund të fshihen alienët

Shpërthimi prej 72 sekondash, i vërejtur nga Dr Jerry Ehman përmes një radio teleskopi, erdhi nga Shigjetari, por nuk përputhej me asnjë objekt qiellor të njohur.

Teoricienët e konspiracionit kanë pohuar që atëherë se 'Uau! sinjali', i cili ishte 30 herë më i fortë se rrezatimi i sfondit, ishte një mesazh nga jashtëtokësorët inteligjentë.

Mikrobet e fosilizuara marsiane

Në vitin 1996, NASA dhe Shtëpia e Bardhë bënë njoftimin shpërthyes se shkëmbi përmbante gjurmë të insekteve marsiane.

Meteori, i kataloguar si Allen Hills (ALH) 84001, u përplas mbi mbetjet e ngrira të Antarktidës 13,000 vjet më parë dhe u gjet në 1984. 

Skencëtarët tregojnë se ku mund të fshihen alienët

Fotografitë u publikuan që tregonin objekte të segmentuara të zgjatura që dukeshin jashtëzakonisht të gjalla.

Megjithatë, emocionet nuk zgjatën shumë. Shkencëtarë të tjerë vunë në dyshim nëse mostrat e meteorit ishin të kontaminuara. 

Ata gjithashtu argumentuan se nxehtësia e krijuar kur shkëmbi shpërtheu në hapësirë ​​mund të ketë krijuar struktura minerale që mund të ngatërrohen me mikrofosilet. 

Sjellja e Tabby's Star në 2005 

Ylli, i njohur ndryshe si KIC 8462852, ndodhet 1,400 vite dritë larg dhe ka habitur astronomët që kur u zbulua në 2015.

Skencëtarët tregojnë se ku mund të fshihen alienët

Ajo zbehet me një ritëm shumë më të shpejtë se yjet e tjerë, gjë që disa ekspertë kanë sugjeruar se është një shenjë e alienëve që shfrytëzojnë energjinë e një ylli.

Studimet e fundit kanë 'eliminuar mundësinë e një megastrukture aliene', dhe në vend të kësaj, sugjerojnë se një unazë pluhuri mund të jetë duke shkaktuar sinjale të çuditshme.

Ekzoplanetët në zonën Goldilocks në 2017 

Në shkurt 2017, astronomët njoftuan se kishin parë një sistem yjor me planetë që mund të mbështesin jetën vetëm 39 vite dritë larg.

Shtatë planetë të ngjashëm me Tokën u zbuluan që rrotullohen pranë yllit xhuxh "Trapist-1" dhe të gjithë ata mund të kenë ujë në sipërfaqen e tyre, një nga komponentët kryesorë të jetës.

Tre nga planetët kanë kushte aq të mira, saqë shkencëtarët thonë se jeta mund të ketë evoluar tashmë në to. 

Studiuesit pretendojnë se do të dinë nëse ka apo jo jetë në ndonjë nga planetët brenda një dekade dhe thanë: 'Ky është vetëm fillimi'. 

 

Po ndodh...

ide