Çështja “Beleri”/ Mblidhet sot në Tiranë Asambleja e Kryetarëve të Dhomës së Avokatëve të Greqisë

18 Shtator 2023, 09:05 / POLITIKË ALFA PRESS

Çështja “Beleri”/ Mblidhet sot në Tiranë
Ditën e sotme, në orën 13:30 do të mblidhet Asambleja e kryetarëve të Dhomës së Avokatëve të Greqisë, ku do të diskutohet çështja Beleri.

Pjesë e kësaj konference do të jetë Dhimitros Vervesos, kryetari i Dhomës së Avokatëve dhe Patrick Henry, president i Avokatëve pa kufi.

“Ju njoftojmë se ditën e Hënë, 18 shtator, ora 13.30 Asambleja e Kryetarëve të Dhomave të Avokatëve të Greqisë organizon në Maritim Hotel Plaza, konferencë shtypi me temë: Çështja Beleri – Të Drejtat e Njeriut. Në konferencën e shtypit do të flasin:

Lexo edhe :  Ngjela plas deklaratën: Beleri i rrezikshëm, me veprimtari antishqiptare të tmerrshme
– Dhimitrios Vervesos

Kryetar i Asamblesë së Dhomave të Avokatisë së Greqisë

– Patrick Henry

President i Avokatëve pa kufi

Ish Kryetar i Komitetit të të Drejtave të Njeriut i Counsil of Bars and Laë Societies of Europe (CCBE)”, thuhet në njoftim. 

Kujtojmë se, Athina zyrtare ka mbajtur qëndrim ndaj Shqipërisë, duke thënë se nuk po respektohen të drejtat e pakicës kombëtare. Në deklarata të ndryshme ata kanë kërkuar lirimin e tij, duke “kërcënuar” se kjo mund të ndikojë në marrëdhëniet mes dy vendeve.