Sot gjyqi i Mediut, gjykata vendos nëse Shkëlzen Berisha do thirret dëshmitar

3 Tetor 2023, 10:43 / POLITIKË ALFA PRESS

Sot gjyqi i Mediut, gjykata vendos nëse Shkëlzen Berisha do thirret

GJKKO vendos sot se cilët dëshmitarë do të dëgjohen në gjyqin për ish-ministrin e Mbrojtjes Fatmir Mediu i akuzuar për shpërdorim detyre në lidhje me procesin e çmilitarizimit dhe çmontimit të municioneve në punishten e Gërdecit. 

Familjarët e viktimave të Gërdecit kanë kërkuar që në gjyqin që do të zhvillohet sot (3 tetor) për Fatmir Mediun të merret edhe dëshmia e 12 personave të tjerë.

Mes listës, dallohen dy emra të rëndësishëm, ish-drejtuesit e kompanisë amerikane “AEY”, Efraim Diveroli dhe David Packouz, dëshmia e të cilëve mund të jetë shumë e vlefshme për gjykatën, pasi ata mund të rrëfejnë rolin e Shkëlzen Berishës në atë krim shtetëror që i mori jetën 26 personave të pafajshëm.

Procesi gjyqësor pritet të jetë i gjatë nisur dhe nga numri i madh i dëshmitarëve të cilët pritet të dëgjohen në gjykatë.

ide