Video/ Tërmet në SHBA për çështjen Rama- McGonigal. Si funksionote skema e paguar, edhe për opozitën në Shqipëri!

24 Janar 2023, 16:05 / POLITIKË ALFA PRESS

Video/ Tërmet në SHBA për çështjen Rama- McGonigal.

Një ish-zyrtar i lartë i FBI-së është akuzuar për shkelje të sanksioneve amerikane ndaj Rusisë duke marrë pagesa “nën dorë” nga një oligark rus. Ndërkohë zbulohet se ish zyrtari ishte i lidhur me kryeministrin shqiptar Edi Rama. 

Shumë media amerikane kanë reaguar në lidhje me këtë ngjarje të rëndë duke e theksuar se ka shkaktuar një shok në opinionin publik.

Media prestigjioze MSNBC, Microsoft National Broadcasting Company i ka kushtuar një emision  kësaj ngjarjeje duke e analizuar zyrtarin e arrestuar dhe lidhjet që ai kishte me politikën shqiptare.


Pjesë nga intervista

“Ti e teston dikë për shembull, i thua mund ta marrësh vajzën time në një internship PhD në lidhje me inteligjencën dhe  kundërzbulimin dhe mund të hapni një rast gjyqësor ndaj oligarkut dhe rivalit të Derekpascos, dhe një cështje tjetër të ndarë gjyqësore jasht SHBA për oficerin e inteligjencës shqiptare. Mund të hapin cështje jashtë Neë York, jashtë Los Angelos sepse mund të gjenden njerëz që nuk e njohin Charlin dhe që nuk do ta njohin atë që është nën hetim dhe i dyshuar.

Cfarë lloj djali është ai, pse u surprizuat kaq shumë?

Ai është pjesë e inteligjencës, pjesë e krimit të organizuar rus. Specialiteti i tij ishte Kina. Ai kishte fuqi të influenconte investigimet, ti mbyllte dhe te ndikonte tek to”.

 

Po ndodh...

shërbime

  • POLICIA129
  • POLICIA RRUGORE126
  • URGJENCA112
  • ZJARRFIKESJA128