Burani verore me speca e domate

18 Maj 2024, 08:19 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Burani verore me speca e domate
Përbërësit:

500 gr speca
500 gr domate
4-5 lugë gjelle vaj
2 kokrra qepë
2 filxhanë kafeje oriz
1 tufë majdanoz
Kripë, piper

Përgatitja:

Në një tenxhere me yndyrë kaurdisim qepët derisa të zverdhen, shtojmë specat e prerë në rripa, i kaurdisim në zjarr të ngadaltë, më pas hedhim domatet të qëruara e të grira hollë dhe i kaurdisim së bashku për 5-10 minuta.

Shtojmë lëng mishi ose ujë, kripë e piper të zi dhe pasi të kenë marrë valë, hedhim orizin e pastruar.

E lëmë buraninë të gatuhet në zjarr të ngadaltë dhe e servirim spërkatur me majdanoz të grirë hollë.