Lakra te ziera me mish Viçi

6 Dhjetor 2023, 07:15 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Lakra te ziera me mish Viçi
Përbërësit

7 copa mish i freskët
1 kokë lakër
2 qepë
2 karrota
4 lugë salce domatesh
kripë
piper i kuq
Piper te zi
pak vaj

Udhëzimet

Së pari qërojme qepen, karrotat dhe i presim.
Në tenxheren ku do të ziejme lakrat, vendosim vajin dhe hedhim perimet e grira.

I skuqim derisa ato të zbuten.
Pastaj shtojme copat e mishit (sipas dëshires ato mund t’i prejmë dhe ne kube), mbulojmë tenxheren dhe e leme të zieje në zjarr ngadalë.
Pastaj marim lakren e pastrojme dhe e presim në copa të vogla, dhe të gjithën e shtojme në tenxheren e përgatitur me perimet dhe mishin,në tenxhere shtojme tre gota uje, dhe ashtu tenxheren të mbuluar me kapak e leme të zieje ngadalë derisa të shohim që lakrat janë zbutur dhe kanë mare ngjyren e kuqerremte.
Ju bëftë mir!