Makarona me kima

9 Dhjetor 2023, 08:15 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Makarona me kima
Kur nuk ke ndonjë ide fikse se çfarë të gatuash, kjo recetë është ajo që të duhet!

Përbërësit

1 pako makarona (modeli sipas dëshirës)
500 gram mish të grirë viçi
1 qepë e grirë imët
2 thelpi hudhër
4 lugë gjelle salcë domateje
1 lugë kafe rigon
1 filxhan çaji me djathë parmixhano
Kripë, piper.

Udhëzimet

Në një tenxhere me ujë e kripë zieni si zakonisht makaronat.
Ndërkohë në një tigan me pak vaj ulliri skuqni qepën e grirë imët dhe hudhrat.
Shtoni salcën e domateve (të bërë vetë dhe e përzieni mirë)
Pas 5 minutave, shtoni mishin, pak kripë, piper dhe rigon.
I përzieni mirë të gjitha bashkë.
Në tiganin ku keni salcën shtoni makaronat dhe i përzieni të gjitha bashkë.
Shërbejeni të ngrohtë me djathin parmixhano sipër!
Ju bëftë mir!.