Perime të pjekura

1 Qershor 2023, 07:45 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Perime të pjekura

Përbërësit

(Perimet dhe sasia e tyre për këtë sallatë përzgjidhen sipas preferencës, përbërësit më poshtë janë për 4-5 persona)

Dy karrota

Dy patate mesatare

Dy kungulleshka

Një kokërr qepë

Dy speca të kuq

Dy speca të gjelbër

Disa degëza brokoli

Disa degëza lulelakër

Kripë

Vaj ulliri

Piper

Majdanoz

Uthull balsamike

Përgatitja

Të gjitha perimet pastrojini mirë me ujë të bollshëm.

Futini të gjitha në zgarën e furrës së parangrohur në 200 gradë dhe lërini të piqen përreth 30-40 minuta.

Pasi të jenë zbutur hiqini nga furra, qërojini me kujdes dhe pritini në copa të vogla sipas dëshirës.

Marinojini me vaj ulliri, kripë, piper, majdanoz i grirë hollë, hudhra të shtypura, uthull balsamike e disa pika limoni

Po ndodh...