Qofte me krem kosi në furrë

24 Shkurt 2024, 08:12 / RECETA ALFA ALFA PRESS

Qofte me krem kosi në furrë
Përbërësit:

500 gr mish i grirë
1 qepë e vogël
1 lgj bukë e thërmuar
1 kokërr vezë
Kripë, piper i zi

Për kremin:

2 kokrra vezë
2 gota kos
1 gotë ujë
1 lgj miell
1 lgj gjalpë
Kripë

Përgatitja:

Përgatisim brumin e qofteve, e lëmë të pushojë pak, më pas i skuqim lehtë dhe i vendosim në tavë. Rrahim vezët me pak miell, hedhim kosin, ujë dhe pak kripë.

E përziejmë mirë masën dhe e hedhim në tavë sipër qofteve. E spërkatim me gjalpë dhe e vendosim tavën të piqet në furrë derisa të mpikset kremi.

Nësë dëshirojmë, po të kemi lëng mishi, miellin e kaurdisim pak, e shuajmë me lëng mishi dhe pasi të ftohet e bashkojmë me kosin dhe vezët dhe e hedhim mbi qoftet.